Bota

Frika e vjedhjes së organeve nga ushtria izraelite në spitalin Nasser të Gazës

frika e vjedhjes se organeve nga ushtria izraelite ne spitalin nasser te gazes
frika e vjedhjes se organeve nga ushtria izraelite ne spitalin nasser te gazes

Mjekët dhe ekipet e shpëtimit të përfshirë në gjetjen e trupave të civilëve nga varret masive në Kompleksin Mjekësor Nasser në Khan Yunis, që ndodhet në Rripin jugor të Gazës, kanë ngritur shqetësime rreth vjedhjes së mundshme të organeve nga forcat izraelite.

Pas tërheqjes së forcave izraelite nga qyteti Khan Yunis, tre varre masive me të paktën 392 trupa u zbuluan në Kompleksin Mjekësor Nasser.

Sipas agjencisë së lajmeve Wafa , 165 prej këtyre trupave mbeten të paidentifikuar për shkak të shpërfytyrimit.

Videot dhe fotot e viktimave tregojnë shenja torture të dukshme në trupat e tyre, me disa viktima të gjetura të lidhura me kapëse plastike. Mjekët dhe ekipet e shpëtimit raportuan se zbuluan trupa me duar të lidhura dhe plagë të qepura në bark në një mënyrë të papajtueshme me praktikat mjekësore, duke çuar në dyshime për vjedhje organesh.

Për më tepër, ekipet e shpëtimit raportuan se kishin gjetur trupin e gjymtuar të një vajze të re të veshur me një fustan duke ngritur shqetësimin se ajo mund të ishte varrosur e gjallë. Një tjetër viktimë, gjithashtu me fustan, u gjet në rrethana të ngjashme, duke shtuar më tej dyshimet.

Disa viktima u gjetën edhe me plagë me armë zjarri në kokë, gjë që çoi në dyshime për ekzekutime në terren.

Shumë trupa ishin të mbështjellë me qefine të zeza dhe blu të bëra prej plastike dhe najloni, ndryshe nga ngjyrat tipike të qefinit të përdorura në Gaza, të cilat ngritën dyshime se Forcat pushtuese izraelite synonin të rrisnin temperaturën e trupit për të përshpejtuar dekompozimin dhe për të fshehur provat.

Viktimat u varrosën më shumë se tre metra nën tokë, me trupa të grumbulluar njëri mbi tjetrin, raportoi Wafa .

Bazuar në provat e mbledhura, ekipet i panë këto veprime si tregues të krimeve kundër njerëzimit dhe ekzekutimeve në terren të kryera nga Forcat pushtuese brenda Kompleksit Mjekësor Nasser.

Kjo vjen pasi dhjetëra trupa u zbuluan gjithashtu në varreza masive në Kompleksin Mjekësor Al-Shifa në qytetin e Gazës dhe spitalin Kamal Adwan në Rripin verior të Gazës pas tërheqjes së Forcave pushtuese.

Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Franca kanë kërkuar të gjitha një hetim të pavarur për këto varre masive.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts