Bota

Përfshihet nga zjarri një hotel në qytetin Porto Alegre në Brazilin jugor, 10 të vdekur dhe 13 të plagosur

perfshihet nga zjarri nje hotel ne qytetin porto alegre ne brazilin jugor 10 te vdekur dhe 13 te plagosur
perfshihet nga zjarri nje hotel ne qytetin porto alegre ne brazilin jugor 10 te vdekur dhe 13 te plagosur

Të paktën 10 persona humbën jetën pasi një zjarr shpërtheu në një hotel i cili shërbente si një strehë e improvizuar për të pastrehët në qytetin e Porto Alegre në Brazilin jugor, thanë zyrtarët.

Autoritetet shëndetësore thanë se të paktën 13 të tjerë u plagosën nga zjarri dhe u dërguan në spitalet lokale, disa në gjendje kritike.

Strehëza nuk kishte një leje funksionimi apo plan parandalimi nga zjarri, tha departamenti i zjarrfikësve për shtetin Rio Grande do Sul, kryeqyteti i të cilit është Porto Alegre.

“Ndodhi shumë shpejt. Njerëzit bërtisnin “zjarr!” Kur e pashë, dola me vrap sa më shpejt që munda, sepse tashmë kishte shumë tym”, tha një banor i paidentifikuar i ndërtesës për faqen e lajmeve G1.

Zjarrfikësve iu deshën rreth tre orë për ta vënë atë nën kontroll.

“Ekspertët mjeko-ligjorë ndodhen në vendngjarje për të identifikuar viktimat dhe për të hetuar shkakun”, thuhet në një deklaratë të zjarrfikësve.

Imazhet në mediat braziliane treguan se ndërtesa ishte përfshirë nga flakët ndërsa zjarrfikësit po luftonin për t’i shuar ato.

Presidenti Luiz Inacio Lula da Silva dërgoi ngushëllimet e tij për familjet e viktimave, duke thënë se tragjedia e la atë “të pikëlluar”, në një mesazh në X, dikur Twitter.

Kryebashkiaku i Porto Alegre Sebastiao Melo shpalli tre ditë zie zyrtare në qytet.

Guvernatori i shtetit Eduardo Leite tha se ishte “thellësisht i tronditur” nga fatkeqësia.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë për pasojat e kësaj tragjedie dhe hetimin e shkaqeve,” shkroi ai në X, duke thënë se zjarrfikësja kishte dërguar pesë kamionë dhe dhjetëra zjarrfikës në vendngjarje.

Ligjvënësi shtetëror Matheus Gomes akuzoi qeverinë e qytetit për dhënien e fondeve për strehën e të pastrehëve edhe pse ishte përballur me raporte për mospërputhje me rregulloret “për vite me radhë”.

“Duhet të ketë një hetim jo vetëm për zjarrin, por gjithë kronikën e kësaj tragjedie të parashikuar”, shkroi ai në X.

Zjarri vdekjeprurës vjen 11 vjet pas një tjetër në shtetin Rio Grande do Sul.

Në vitin 2013, 242 njerëz u vranë në klubin e natës Kiss në qytetin e Santa Maria , duke bllokuar qindra brenda ndërsa ndërtesa digjej.

Hetuesit zbuluan se klubit i mungonin aparatet e punës të zjarrit dhe nuk kishte dalje të mjaftueshme. Katër persona u dënuan me burgim nga 18 deri në 22 vjet.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts