Lifestyle

Gjashtë atlete të Michael Jordan shiten për një shifër rekord prej…

gjashte atlete te michael jordan shiten per nje shifer rekord prej
gjashte atlete te michael jordan shiten per nje shifer rekord prej

Një set prej gjashtë atletesh individuale “Air Jordan” të veshura nga rekordmeni i basketbollit Michael Jordan gjatë finaleve të NBA, u shitën për 8 milionë dollarë në një ankand në Nju Jork, duke vendosur një rekord të ri botëror të ankandit për atletet e veshura me lojëra sportive, tha të premten shtëpia e ankandeve Sotheby’s.

Këpucët, të veshura nga një prej lojtarëve më të mëdhenj të basketbollit në ndeshjet kryesore të gjashtë kampionateve të karrierës së tij në finalet e NBA, u bënë çmimi i dytë më i lartë i arritur për reliket sportive të Michael Jordan.

Fanella e ndeshjes hapëse të Finaleve të NBA-së në 1998 nga Jordani nga sezoni i famshëm “Last Dance” mban ende rekordin botëror për çdo relike sportive i veshur në lojë, pasi arriti të shitej për 10.1 milion dollarë në shtator 2022.

Në dhjetor, gjashtë fanella të veshura nga Lionel Messi gjatë triumfit të Argjentinës në Kupën e Botës 2022 u shitën për 7.8 milionë dollarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts