Bota

Hamasi shqyrton kundërpropozimin e Izraelit për kushtet e arritjes së armëpushimit në Rripin e Gazës

hamasi shqyrton kunderpropozimin e izraelit per kushtet e arritjes se armepushimit ne rripin e gazes
hamasi shqyrton kunderpropozimin e izraelit per kushtet e arritjes se armepushimit ne rripin e gazes

Lëvizja islamike palestineze Hamas njoftoi në orët e para të së shtunës se po shqyrtonte një kundërpropozim nga Izraeli në lidhje me kushtet për një armëpushim në Rripin e Gazës dhe lirimin e pengjeve.

“Sot Hamasi mori nga forcat pushtuese sioniste përgjigjen e tyre zyrtare ndaj qëndrimit tonë, e cila iu dorëzua ndërmjetësuesve nga Egjipti dhe Katari më 13 prill. Lëvizja do ta studiojë këtë propozim dhe do të japë përgjigje sapo të përfundojë studimi i saj”, tha Khalil al-Haya, nënkryetari i zyrës politike të Hamasit në Rripin e Gazës.

Dje zyrtarët izraelitë u thanë homologëve të tyre egjiptianë se Izraeli është gati t’u japë negociatave “një shans të fundit” për të arritur një marrëveshje me Hamasin për lirimin e pengjeve përpara se të vazhdojë me operacionin e tij tokësor në Rafah. “Izraeli i ka thënë Egjiptit se është serioz në përgatitjet për operacionin Rafah dhe nuk do të lejojë Hamasin të pengojë”, citohet të ketë thënë një nga burimet.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts