Bota

VIDEO/ Dhjetëra tornado godasin shtetet qendrore të SHBA, pritet që fenomeni natyror të prekë dhe…

video dhjetera tornado godasin shtetet qendrore te shba pritet qe fenomeni natyror te preke dhe
video dhjetera tornado godasin shtetet qendrore te shba pritet qe fenomeni natyror te preke dhe

Dhjetëra tornado goditën qendrën e SHBA-së të premten, duke shkaktuar dëme të rënda dhe duke plagosur të paktën tre persona, sipas autoriteteve. Më shumë se 70 tornado u regjistruan në të gjithë vendin, sipas Shërbimit të Motit të SHBA (NWS), kryesisht rreth qytetit Omaha në Nebraska dhe afër Iowa-s. Pamjet e publikuara në mediat sociale tregojnë tornado të mëdhenj të zinj që fshijnë qiellin, duke fryrë pluhur, papastërti dhe çdo gjë tjetër në rrugën e tyre.

Dhjetëra ndërtesa u dëmtuan, trenat dolën nga shinat dhe linjat e energjisë elektrike u ndërprenë. Në Elkhorn, një periferi e Omahas, fotot tregojnë shtëpi të rrafshuara, çati të hedhura në erë dhe pemë të zhveshura nga gjethet. “Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë të kontrollojnë banesat e prekura dhe të ofrojnë ndihmë për çdo të lënduar”, tha policia e Omaha në një deklaratë. Më në jug, afër qytetit të Lincoln, një tornado goditi një strehë industriale e cila u shemb. Rreth 70 persona ishin në të dhe arritën të largoheshin, por tre prej tyre pësuan lëndime të lehta, thanë autoritetet e Lancaster County.

NWS lëshoi ​​disa paralajmërime për tornado për shtete të ndryshme të SHBA dje. Ai parashikon gjithashtu se fenomeni do të vazhdojë edhe sot dhe do të arrijë deri në Teksas. Tornadot, një fenomen spektakolar i motit që është i vështirë të parashikohet, janë relativisht të zakonshme në SHBA, veçanërisht në pjesët qendrore dhe jugore të vendit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts