Bota

“I është dhënë statusi i mbrojtjes së përkohshme”, Eurostat: Mbi 4 milionë ukrainas kanë gjetur strehim në BE

i eshte dhene statusi i mbrojtjes se perkohshme eurostat mbi 4 milione ukrainas kane gjetur strehim ne be
i eshte dhene statusi i mbrojtjes se perkohshme eurostat mbi 4 milione ukrainas kane gjetur strehim ne be

Që nga shkurti i vitit 2024, rreth 4.2 milionë refugjatë ukrainas kanë gjetur strehim në BE, pasi iu dha statusi i mbrojtjes së përkohshme, sipas shifrave të Eurostat të publikuara sot.

Konkretisht, në fund të shkurtit 2024, vendet e BE-së që pritën numrin më të madh të përfituesve të mbrojtjes së përkohshme nga Ukraina ishin Gjermania (1,286,580 persona, pra 30,4% e totalit të BE-së), Polonia (957,200, pra 22,6%) dhe Republika Çeke (385,075, pra 9.1%).

Krahasuar me fundin e janarit 2024, rritjet më të mëdha absolute të numrit të përfituesve u panë në Gjermani (+16,430, +1,3%), Poloni (+5,640, +0,6%) dhe Republikën Çeke (+3,885, + 1,0% ).

Numri i përfituesve ka qenë më i ulët në 5 vende të BE-së, përkatësisht Austri (-1,420 persona, -1.7%), Francë (-685, -1.1%), Estoni (-550, -1.5%), në Holandë (-120, – 0.1%) dhe Malta (-20, -1.0%).

Në raport me popullsinë e çdo vendi të BE-së, numri më i lartë i përfituesve të përgjithshëm të mbrojtjes së përkohshme për mijë persona në fund të shkurtit 2024 u regjistrua në Republikën Çeke (35.6), Lituani (26.5) dhe Poloni (26.0), ndërsa në BE u regjistruan niveli 9.4 për mijë banorë.

Në fund të shkurtit 2024, qytetarët ukrainas përbënin më shumë se 98% të përfituesve të mbrojtjes së përkohshme. Gratë e rritura përbënin pothuajse gjysmën (46%) të përfituesve të mbrojtjes së përkohshme në BE. Fëmijët përbënin pothuajse një të tretën (32.9%), ndërsa meshkujt e rritur përbënin pak më shumë se një të pestën (21.2%) të totalit.

Shifrat e Eurostat-it i referohen dhënies së statusit të mbrojtjes së përkohshme, bazuar në vendimin evropian të 4 marsit 2022, i cili konstaton ekzistencën e një fluksi masiv të personave të zhvendosur nga Ukraina për shkak të luftës agresioni ruse kundër Ukrainës. Kujtohet se më 28 shtator 2023, Këshilli Evropian ra dakord të zgjasë mbrojtjen e përkohshme për njerëzit që ikin nga lufta e agresionit rus kundër Ukrainës nga 4 mars 2024 deri më 4 mars 2025.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts