Lifestyle

Idris Elba ëndërron për një qytet ekologjik në Sierra Leone

idris elba enderron per nje qytet ekologjik ne sierra leone
idris elba enderron per nje qytet ekologjik ne sierra leone

Aktori i Hollivudit, Idris Elba ka një ëndërr të madhe për Sierra Leonen, kombin e Afrikës Perëndimore ku lindi babai i tij, pasi kërkon të rigjenerojë një ishull të bukur në brigjet e tij dhe ta kthejë atë në një qytet inteligjent miqësor ndaj mjedisit.

”Fillimisht shkuam atje duke menduar se si mund ta sillnim turizmin në 19 miljet më të pabesueshme të plazhit”, tha ylli britanik për BBC.

Por ndërsa ideja u eksplorua, një plan më inovativ hyri në lojë – për të sjellë partnerë dhe për të zhvilluar seriozisht zonën në një mënyrë të qëndrueshme dhe eko.

Projekti tani synon gjithashtu të sjellë energji elektrike të rinovueshme me energji nga era për herë të parë në Sierra Leone.

“Është një ëndërr, ju e dini, por unë punoj në biznesin e fantazmave”, thotë Elba, i njohur më së shumti për rolet e tij në ”Luther”, ”The Wire” dhe për rolin e Nelson Mandelës.

Aktori 51-vjeçar dëshiron t’i bëjë njerëzit të besojnë se kjo mund të ndodhë dhe të ndryshojë perspektivat.

“Ka të bëjë me të qenit i mbështetur te vetja, ka të bëjë me sjelljen e një ekonomie që ushqehet dhe ka potencial rritjeje. Unë jam shumë i prirur të riformuloj mënyrën se si shihet Afrika… si një model ndihme. Kjo mundësi është krejtësisht e ndryshme”, theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts