Technology

Covid-19 mund të jetë prodhuar nga një laborator

covid 19 mund te jete prodhuar nga nje laborator
covid 19 mund te jete prodhuar nga nje laborator

Ekziston një studim australian që do të vërtetonte origjinën e virusit që shkakton infeksionin Covid-19, dhe që tregon se është një virus i sintetizuar dhe më pas i lëshuar nga një laborator, sipas “Il Messaggero”.

Studimi u krye dhe u publikua nga studiues të Universitetit të Uellsit të Ri Jugor, Australi.

Autorët shpjeguan se rezultatet e punës së tyre tregojnë se origjina e panatyrshme e virusit është “më e mundshme” sesa origjina natyrore e tij.

Çështja se cila ishte “shkëndija” e pandemisë që ka mbajtur nën kontroll të gjithë botën vitet e fundit ka qenë gjithmonë shumë e diskutuar.

Me kalimin e kohës, ka pasur hetime, raporte nga komisione ekspertësh dhe botime shkencore që në rastin e një origjine natyrore, mund të kishte sjellë virusin te njerëzit.

Studime të ndryshme të shkencëtarëve gjithashtu ngjallën dyshime dhe hipotezuan manipulimin e njeriut me virusin dhe arratisjen nga laboratori.

Ndërsa shumica e studimeve janë fokusuar në origjinën zoonotike ky hulumtim shqyrton anën tjetër të medaljes, një prolog alternativ, probabilitetin e një origjine të panatyrshme, pra i prodhuar nga një laborator.

Shkencëtarët përdorën një mjet të krijuar të analizës së rreziku, për të dalluar epidemitë natyrore nga ato të panatyrshme.

Ky mjet vlerësimi quhet i modifikuar Grunow-Finke (mGft) dhe autorët e përdorën atë për të studiuar origjinën e Covid-19.

Por edhe para kësaj, në punën e mëparshme, ata kishin përdorur këtë sistem për të vlerësuar origjinën e një koronavirusi tjetër:Mers-CoV në Arabinë Saudite (autori i parë Xin Chen, një nga studiuesit që u mor gjithashtu me punën shkencore të Covid).

Gjithashtu në rastin e Mers-CoV, rezultati i analizës tregon një probabilitet të lartë të origjinës së panatyrshme.

“Duke iu rikthyer studimit për Sars-CoV-2, ky vlerësim i rrezikut nuk mund të demonstrojë origjinën specifike të Covid-19, por tregon se mundësia e një origjine laboratorike nuk mund të hidhet lehtësisht poshtë”, sipas ekspertëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts