Bota

Irani kërkon eliminimin e armëve bërthamore në të gjithë botën

irani kerkon eliminimin e armeve berthamore ne te gjithe boten
irani kerkon eliminimin e armeve berthamore ne te gjithe boten

Irani kërkon eliminimin e të gjithë rezervave globale të armëve bërthamore, sepse përbën kërcënimin më të madh për njerëzimin, tha ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian në një konferencë për shtyp.

“Irani kërkon eliminimin total të të gjitha armëve bërthamore, që është kërcënimi më i madh i krijuar nga njeriu për të gjithë njerëzimin. Një eliminim total i armëve bërthamore është e vetmja mënyrë efektive dhe e besueshme për të parandaluar përsëritjen e tragjedive, të ngjashme me Hiroshima dhe Nagasaki.” tha ministri.

Ministri i Jashtëm tha gjithashtu se Irani, “i cili është bërë viktima më e madhe e armëve të shkatërrimit në masë (WMD) pas Luftës së Dytë Botërore pasi regjimi i Sadam Huseinit përdori armë kimike [gjatë luftës Iran-Irak të 1980-1988 – TASS], nënvizon se garancia e vetme që WMD, përfshirë armët bërthamore, nuk do të përdoren kurrë është eliminimi i tyre total, i pakthyeshëm dhe i verifikueshëm”.

Ai shtoi se Irani është “i bindur se integriteti dhe qëndrueshmëria e Traktatit të Mospërhapjes varen nga përmbushja totale e të gjitha detyrimeve të përfshira, duke përfshirë nenin 6, i cili thotë se fuqitë bërthamore duhet të zhvillojnë negociata për denuklearizimin efikas dhe të orientuar drejt rezultateve”.

Sipas ministrit të Jashtëm, “nëse të gjitha vendet anëtare, veçanërisht fuqitë bërthamore, shfaqin vullnet politik dhe përmbushin detyrimet e tyre për çarmatimin, do të jetë e mundur të gjendet një rrugëdalje nga ngërçi në të cilin ndodhet Konferenca”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts