Bota

Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA vendosin sanksione ndaj mbështetësve Houthi

mbreteria e bashkuar dhe shba vendosin sanksione ndaj mbeshtetesve houthi
mbreteria e bashkuar dhe shba vendosin sanksione ndaj mbeshtetesve houthi

Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA kanë njoftuar një numër sanksionesh kundër atyre që mbështesin, mundësojnë ose ofrojnë punën e Houthis, grupi përfaqësues i mbështetur nga Irani në Jemen, përgjegjës për sulmet e përhapura kundër anijeve tregtare në Detin e Kuq, tha Zyra e Jashtme e Komonuelthit dhe Zhvillimit të Mbretërisë (FCDO).

Mbretëria e Bashkuar do të sanksionojë 2 individë dhe 3 organizata për rolin e tyre në ofrimin e mbështetjes financiare ose ushtarake për Houthis, në mënyrë që të ekspozojnë dhe ndërpresin përpjekjet e tyre për të minuar stabilitetin rajonal në të gjithë Lindjen e Mesme. Mbretëria e Bashkuar do të sanksionojë gjithashtu një ministër sigurie Houthi për kërcënimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit të Jemenit duke mbështetur sulmet kundër anijeve në Detin e Kuq.

Individët dhe subjektet që u nënshtrohen ndalimeve të udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar dhe/ose ngrirjes së aseteve janë: Mohammad Reza Fallahzadeh, Zëvendës Komandant i Forcës Quds të IRGC, Sa’id al-Jamal, financier me bazë në Iran, i cili kryeson një rrjet kompanish të përparme dhe anijet që gjenerojnë të ardhura për Houthis, Ali Hussein Badr Al Din Al-Houthi, nënsekretar i brendshëm dhe komandant i forcave të sigurisë/policisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts