Sport

Ish-trajneri Hysen Dedja: Vllaznia humbi shpirtin, ndikon edhe rritja e presionit

ish trajneri hysen dedja vllaznia humbi shpirtin ndikon edhe rritja e presionit
ish trajneri hysen dedja vllaznia humbi shpirtin ndikon edhe rritja e presionit

PĂ«r ish-trajnerin e VllaznisĂ«, Hysen Dedja, situata qĂ« po kalon Vllaznia Ă«shtĂ« kalimtare. Ai Ă«shtĂ« i mendimit se kjo skuadĂ«r ka forca ta kapĂ«rcejĂ« shpejt momentin e keq dhe se do tĂ« jetĂ« mes 4 mĂ« tĂ« mirave tĂ« kampionatit. Dedja beson se Vllaznia, me paraqitjet qĂ« ka bĂ«rĂ« dhe lojtarĂ«t qĂ« ka, Ă«shtĂ« e aftĂ« pĂ«r tĂ« konkurruar dhe pĂ«r tĂ« qenĂ« fituese e tĂ« dy trofeve. Apeli i tij nĂ« intervistĂ«n pĂ«r “Panorama Sport” Ă«shtĂ« qĂ« nĂ« kĂ«to ndeshje tĂ« fundit kuqeblutĂ« tĂ« japin mĂ« shumĂ« se 100%-shin e tyre nĂ« fushĂ«n e blertĂ«.

Dedja, çfarë gjykimi keni për krizën e Vllaznisë në këto javë të fundit të kampionatit?

Mund tĂ« them se çdo ekip ka njĂ« ngritje dhe pastaj Ă«shtĂ« normale qĂ« tĂ« ketĂ« edhe luhatje nĂ« lojĂ«, çka pĂ«rçohet pastaj edhe te rezultatet. Mendoj se Vllaznia ka humbur shpirtin dhe grintĂ«n qĂ« kishte nĂ« atĂ« seri tĂ« gjatĂ« rezultatesh pozitive. TĂ« jem i sinqertĂ«, e kam thĂ«nĂ« edhe mĂ« parĂ« se pavarĂ«sisht rezultateve, loja e VllaznisĂ« nuk ka qenĂ« shumĂ« bindĂ«se. Pra, do tĂ« thosha qĂ« ekipi nuk ka qenĂ« pĂ«rherĂ« dominues total ndaj kundĂ«rshtarit qĂ« ka pasur pĂ«rballĂ«. AsnjĂ« ekip nuk e kemi mundur nĂ« tĂ« gjithĂ« aspektet. Gjithsesi, rezultatet ishin ato qĂ« na bĂ«nĂ« qĂ« tĂ« flisnim me superlativa pĂ«r kĂ«tĂ« skuadĂ«r. Nuk mund tĂ« them nĂ«se ka probleme tĂ« formĂ«s apo probleme fizike, kĂ«tĂ« e di mĂ« mirĂ« stafi teknik, por mendoj se ajo qĂ« sot po i mungon Ă«shtĂ« shpirti i garĂ«s dhe dĂ«shira pĂ«r tĂ« dhĂ«nĂ« mĂ« tĂ« mirĂ«n. Gjykoj se njĂ« ndikim tĂ« madh ka edhe rritja e presionit. Ekipin e shikoj tĂ« mbingarkuar nĂ« kĂ«tĂ« aspekt. Edhe fjalĂ«t se kryebashkiaku apo kryeministri po ndikojnĂ« pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« titullin VllaznisĂ«, kanĂ« ndikimin e vet dhe tĂ« mbarĂ« atmosfera. Kjo pĂ«rcillet edhe te lojtarĂ«t. Ndoshta tĂ« gjitha sĂ« bashku kanĂ« ndikimin e vet pak e nga pak.

Si mendoni, a e rrezikon Vllaznia katërshen me këtë gjendje që ka aktualisht?

Mendoj që jo. Në asnjë rast nuk e shikoj Vllazninë jashtë katërshes. Pavarësisht këtyre momenteve, mendoj se Vllaznia do ta gjejë sërish forca dhe do të jetë pjesë e katërshes.

Mund ta kthejë titullin në Shkodër pas kaq shumë vitesh?

Mendimi im është se po. Kur i shikon, të gjitha ekipet në këto momente nuk i dallon shumë nga njëri-tjetri. Janë dy përballje finale dhe mund të ndodhë gjithçka. Ato dy takime, pasi të jesh në katërshe, e ndajnë titullin kampion.

Po në Kupë, si e shikoni, mund ta përmbysë Egnatian për të shkuar në finale?

Me sa di unë, ekipi do të ketë dy mungesa të rëndësishme për takimin e dytë. Megjithatë, me atë rezultat dhe me shpirtin që tregoi në përballjen e parë, asgjë nuk është e pamundur. Besoj te kualifikimi në finale të Kupës.

ÇfarĂ« duhet qĂ« tĂ« rregullojĂ« Vllaznia, qĂ« tĂ« kthehet te rezultatet qĂ« kishte?

QĂ« nĂ« kohĂ«n kur luanim ne, mĂ« pĂ«rpara dhe tani nĂ« vazhdim, na Ă«shtĂ« dashur qĂ« tĂ« japim mĂ« shumĂ« se 100% nĂ« stĂ«rvitje dhe nĂ« fushĂ«n e lojĂ«s pĂ«r tĂ« dalĂ« kampionĂ«, apo pĂ«r tĂ« fituar KupĂ«n. Prandaj e them me plot bindje se djemtĂ« duhet tĂ« tregojnĂ« njĂ« shpirt tĂ« lartĂ« gare, tĂ« shprehin dĂ«shirĂ«n qĂ« kanĂ« shprehur gjatĂ« atyre javĂ«ve pozitive qĂ« kishin. TĂ« japin mbi maksimumin e tyre dhe besoj se do tĂ« dinĂ« qĂ« t’i kalojnĂ« kĂ«to momente.

Si e shikon kampionatin në tërësi deri në këtë pikë, me formulën e re që është aplikuar?

Mund të them se shikoj një kampionat shumë të dobët. Po shikojmë se ndodhin gjithfarë rezultatesh. Mungon tifozëria thuajse në çdo takim dhe për çdo skuadër. Ndoshta nisur edhe nga formula e kampionatit mungojnë emocionet në ndeshje dhe sidomos edhe në përballjet e rëndësishme, apo të rivalëve direkt.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts