Bota

“Izraeli nuk respekton ligjin ndërkombëtar”, Siria kundër rrymës: Sulmet e Iranit ishin një akt legjitim vetëmbrojtjeje

izraeli nuk respekton ligjin nderkombetar siria kunder rrymes sulmet e iranit ishin nje akt legjitim vetembrojtjeje
izraeli nuk respekton ligjin nderkombetar siria kunder rrymes sulmet e iranit ishin nje akt legjitim vetembrojtjeje

Ndërkohë që Perëndimi, dhe jo vetëm, kanë dënuar sulmin e një dite më parë në Izrael, Siria ka dalë në mbështetje të iranit.

Ministri i Jashtëm i Sirisë Faisal Mekdad, në një bisedë telefonike me homologun e tij iranian Hossein Amir-Abdollahian, u shpreh se vendi i tij e sheh sulmin e Iranit si një akt vetëmbrojtjeje.

“Është një e drejtë legjitime për vetëmbrojtje kundër këtij entiteti racist sionist, i cili nuk respekton ligjin dhe vullnetin ndërkombëtar dhe as Kartën e Kombeve të Bashkuara.
Mikdad denoncoi qëndrimet neglizhente perëndimore përballë masakrave dhe veprimeve çnjerëzore të entitetit izraelit”, raporton media shtetërore siriane.

Sulmet hakmarrëse të Iranit ndaj Izraelit vijnë dy javë pasi Izraeli vrau një komandant të lartë iranian në një sulm ndaj konsullatës iraniane në Damask, Siri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts