Lifestyle

Jetoi në “mushkërinë prej hekuri” prej 70 vitesh, ndërron jetë! Historia e pazakontë e të prekurit nga…

jetoi ne mushkerine prej hekuri prej 70 vitesh nderron jete historia e pazakonte e te prekurit nga
jetoi ne mushkerine prej hekuri prej 70 vitesh nderron jete historia e pazakonte e te prekurit nga

Një i mbijetuar i poliomielitit, i cili jetoi brenda një ‘mushkërie hekuri’ për 70 vjet, ka vdekur në moshën 78-vjeçare. Paul Alexander, i njohur gjerësisht si “Polio Paul”, u infektua me sëmundjen virale në verën e vitit 1952 kur ishte gjashtë vjeç dhe mbeti i paralizuar nga qafa e poshtë. Ai u dërgua me urgjencë në spital në Teksas dhe u zgjua brenda cilindrit metalik ku do të kalonte pjesën tjetër të jetës së tij.

Organizatori i mbledhjes së donacioneve në GoFundMe, Christopher Ulmer shkruan: Paul Alexander, “njeriu me mushkëri prej hekuri” ndërroi jetë dje.  “Pasi i mbijetoi poliomielitit si fëmijë, ai jetoi mbi 70 vjet brenda një mushkërie hekuri. “Gjatë kësaj kohe, Paul shkoi në kolegj, u bë avokat dhe autor librash. “Historia e tij udhëtoi gjerësisht dhe larg, duke ndikuar pozitivisht te njerëzit në mbarë botën. Paul ishte një model i jashtëzakonshëm që do të vazhdojë të mbahet mend.” Z. Ulmer tha se ai u takua dhe intervistoi zotin Alexander në 2022.

Vëllai i Aleksandrit, Philip, tha në një deklaratë të postuar nga Ulmer se ishte mirënjohës “për të gjithë ata që dhuruan për mbledhjen e fondeve të vëllait tim”. “Kjo e lejoi atë të jetonte vitet e fundit pa stres,” tha ai. “Do të paguajë edhe funeralin gjatë kësaj kohe të vështirë. Është absolutisht e pabesueshme të lexosh të gjitha komentet dhe të dish se kaq shumë njerëz u frymëzuan nga Paul. Unë jam shumë mirënjohës”, shtoi ai.

Alexander mund të linte mushkëritë e tij të hekurta disa orë në një kohë, ndërsa përpiqej të merrte frymë. Ai përdorte një shkop plastik dhe një stilolaps të lidhur me të për të goditur një tastier në mënyrë që të komunikonte me njerëzit. Ai shkroi historinë e jetës së tij në një libër të titulluar: “Three Minutes For A Dog”. Gjendja e tij thuhet se u përkeqësua gjatë viteve të fundit, duke zhvilluar një infeksion të vazhdueshëm të frymëmarrjes dhe dhimbje në këmbë sa herë që lëvizte.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts