Bota

Lufta në Gaza, Borrell në OKB: BE do të bëjë gjithçka për krijimin e shtetit palestinez

lufta ne gaza borrell ne okb be do te beje gjithcka per krijimin e shtetit palestinez
lufta ne gaza borrell ne okb be do te beje gjithcka per krijimin e shtetit palestinez

Shefi i politikës së jashtme të BE-së , Josep Borrell , duke iu drejtuar anëtarëve të këshillit të sigurisë të OKB- së ka deklaruar se kriza humanitare në Gaza është ‘e krijuar nga njeriu’ dhe se uria po përdoret si një mjet lufte.

Borrell përsëriti gjithashtu dënimin e BE-së për sulmin e Hamasit që ndodhi më 7 tetor dhe theksoi të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten.

Megjithatë ai theksoi se kjo duhet bërë duke respektuar të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtën humanitare.

Ndërsa BE pret përfundimet e hetimit të pavarur të OKB-së, ai nënvizoi se Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt (UNRWA) ekziston vetëm sepse ka refugjatë palestinezë.

“Ne nuk do t’i bëjmë këta refugjatë të zhduken duke zhdukur UNRWA,” pohoi ai, duke vënë në dukje nevojën për t’i bërë “ata refugjatë qytetarë të një shteti palestinez që bashkëjeton me një shtet izraelit”.

Bashkimi Evropian do të bëjë gjithçka që është e mundur “jo vetëm si ndihmësi i mirë që vjen për të ndihmuar ata që vuajnë”; në vend të kësaj, BE do të përpiqet të krijojë mekanizma politikë për të shmangur pasojat.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts