Bota

Kanadaja mbyll përkohësisht ambasadën në Haiti

kanadaja mbyll perkohesisht ambasaden ne haiti
kanadaja mbyll perkohesisht ambasaden ne haiti

Kanadaja shkurtoi të gjithë personelin dhe mbylli përkohësisht ambasadën e saj në Haiti për shkak të “gjendjes së paparashikueshme të sigurisë,” tha ministrja e punëve të jashtme Melanie Joly.

Ajo vjen pas një paralajmërimi të dielën nga qeveria për kanadezët në Haiti për t’u furnizuar me ushqime, ujë dhe ilaçe dhe strehim në vend, ndërsa dhuna e bandave përkeqësohet.

“Për shkak të paqëndrueshmërisë së situatës së sigurisë, mungesës së furnizimeve të besueshme dhe nevojës për të mbështetur një prani efektive në një situatë të paqëndrueshme, Kanadaja po tërhiq përkohësisht personelin thelbësor në ambasadën e saj në Haiti,” tha Global Affairs në një deklaratë. “Personeli i zhvendosur do të vazhdojë të përmbushë detyrat e tyre nga një vend i tretë (në distancë online).”

Kryeministri haitian Ariel Henry njoftoi se do të japë dorëheqjen më 12 mars pasi bandat kërcënuan luftën civile nëse ai kthehej.

Ai ishte në Kenia duke gjetur mbështetje për të pasur një mision ndërkombëtar të forcave policore të udhëhequra nga vendi afrikan.

Kur Henri u përpoq të kthehej, bandat mbyllën aeroportin dhe tani raportohet se ai ndodhet në Porto Riko.

Plani që do të zëvendësonte Henrin me udhëheqës të rinj në një Këshill Presidencial u refuzua nga disa parti politike. Këshilli do të kishte zgjedhur një kryeministër dhe Këshill të ri.

Ka uri shkatërruese në vendin e Karaibeve, me shkollat dhe bizneset e mbyllura ndërsa bandat enden nëpër rrugë.

Të mërkurën, Jean Charles Moise, një ish-senator dhe kandidat i dështuar për president, tha në një konferencë për shtyp se ai kundërshtoi Këshillin Presidencial të propozuar që u mbështet nga komuniteti ndërkombëtar.

Në vend të kësaj, Moise propozoi që ai, ish-udhëheqësi rebel Guy Philippe dhe një gjykatës haitian të formojnë një Këshill Presidencial.

Kanadaja ka marrë një rol kryesor në Haiti.

Në shkurt, Joly njoftoi 123 milionë dollarë kanadezë (90,9 milionë dollarë amerikanë) fonde për të mbështetur vendin, duke përfshirë 80,5 milionë dollarë kanadezë për të formuar një mision shumëkombësh të mbështetjes së sigurisë të udhëhequr nga Kenia për të ndihmuar Policinë Kombëtare të Haitit.

Presidenti i Kenias William Ruto tha se vendi i tij ishte ende i gatshëm të udhëhiqte një forcë policore shumëkombëshe të sigurisë për të ndihmuar në shuarjen e dhunës së bandave në Haiti, por pasi u formua një Këshill Presidencial në pushtet.

Kanadaja ka marrë një interes të madh për Haitin pasi frëngjishtja është një gjuhë zyrtare në të dy vendet dhe ka pothuajse 179.000 kanadezë me origjinë haitiane në Kanada.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts