Bota

Pentagoni: Ambasada amerikane në Haiti është e hapur

pentagoni ambasada amerikane ne haiti eshte e hapur
pentagoni ambasada amerikane ne haiti eshte e hapur

Ambasada amerikane në Haiti është e hapur, tha një zëdhënëse e Pentagonit, ndërsa kombi i Karaibeve lufton përmes një tranzicioni politik.

“Pra, tani ambasada në Port-au-Prince mbetet e hapur. Ne e përmirësuam qëndrimin tonë të sigurisë atje gjatë fundjavës dhe më parë këtë javë, por ambasada vazhdon të mbetet e hapur në këtë kohë,” u tha gazetarëve Sabrina Singh.

Vërejtjet e saj erdhën një ditë pasi marinsat amerikanë u dërguan për të ndihmuar në sigurimin e ambasadës mes rritjes së dhunës së bandave të armatosura.

“Misioni ynë tani me personelin që është në terren është të forcojmë sigurinë në ambasadë. Dhe ne ishim në gjendje të hiqnim disa personel jo-thelbësorë. Por ky është fokusi ynë kryesor në këtë kohë,” tha Singh.

Kur e pyetën nëse SHBA po dërgon anije, avionë dhe ndihma të tjera në Karaibe në rast se ato janë të nevojshme, ajo tha: “Në këtë kohë, tani për tani, jo.” Por nëse pyetet nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare ose Departamenti i Shtetit “ne sigurisht mund të rrisim ndihmat në çdo rajon që mund të ketë nevojë.”

“Fokusi ynë tani është vetëm të sigurohemi që personeli ynë në ambasadë të jetë i sigurtë. Dhe kjo është arsyeja pse ju keni parë një rritje të qëndrimit tonë të sigurisë atje,” tha Singh.

SHBA dëshiron që qeverisja dhe siguria të rivendosen në Haiti, tha ajo. “Deri sa kjo të ndodhë, ne gjithashtu duhet të mbrojmë personelin tonë.”

Haiti ka vite që lufton me dhunën e bandave dhe paqëndrueshmërinë politike. Situata u përkeqësua në mënyrë dramatike muajt e fundit, me rrëmbimet, vrasjet, grabitjet me armë dhe krime të tjera të dhunshme që u bënë të zakonshme.

Paqëndrueshmëria e shfrenuar ka përkeqësuar edhe më shumë një eksod emigrantësh nga Haiti dhe kryeministri Ariel Henry dha dorëheqjen të hënën pasi u largua nga vendi ishullor për në Porto Riko.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts