Bota

Kërkesa spontane e këtij komandanti ushtarak ndaj Presidentit në dhjetor që vuri në lëvizje makinerinë mediatike ruse. Pse fitorja e Putin nuk vihet kurrë në diskutim

kerkesa spontane e ketij komandanti ushtarak ndaj presidentit ne dhjetor qe vuri ne levizje makinerine mediatike ruse pse fitorja e putin nuk vihet kurre ne diskutim
kerkesa spontane e ketij komandanti ushtarak ndaj presidentit ne dhjetor qe vuri ne levizje makinerine mediatike ruse pse fitorja e putin nuk vihet kurre ne diskutim

Kremlini siguroi që Vladimir Putin të mos kishte kundërshtar të besueshëm, kështu që ishte gjithmonë e sigurt se ai do të siguronte një mandat të pestë me shumicë.

Ishte në një ceremoni madhështore të ndarjes së çmimeve ushtarake dhjetorin e kaluar kur Vladimir Putin, 71 vjeç, i tha publikut rus se do të kandidonte përsëri për presidencën. “Tani është koha për të marrë vendime. Unë do të kandidoj për postin e presidentit të Federatës Ruse”, deklaroi ai në një ngjarje në Kremlin dhjetorin e kaluar.

Udhëheqësi 24-vjeçar i Rusisë sapo kishte dhënë nderimet kryesore për ushtarët që kishin marrë pjesë në “operacionin special ushtarak” të Rusisë në Ukrainë. Ai po bisedonte me një grup të vogël pjesëmarrësish kur komandanti i një njësie pro-ruse në rajonin e Donetskut të okupuar të Ukrainës iu afrua.

“Ne kemi nevojë për ju, Rusia ka nevojë për ju!” deklaroi nënkoloneli Artyom Zhoga, duke i kërkuar që të kandidojë si kandidat në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të Rusisë. Të gjithë shprehën mbështetjen e tyre. Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov më vonë e përshkroi vendimin për të kandiduar si “absolutisht spontan”. Por Kremlini rrallë ia lë rastësisë koreografinë e tij.

Në vend të kësaj, “makineria mediatike” e lustruar mirë u hodh menjëherë në veprim. Në të gjitha kanalet shtetërore, Presidenti Putin u promovua si një udhëheqës kombëtar që qëndronte kokë e shpatulla mbi çdo rival të mundshëm. “Mbështetja për presidentin e kapërcen vetëm mbështetjen e partisë,” raportoi një korrespondent në lajmet e televizionit shtetëror më vonë atë javë.

“Vladimir Putin është kandidati i popullit!” Ai ka qenë në pushtet në Rusi më gjatë se çdo sundimtar që nga diktatori sovjetik Joseph Stalin. Putin është presidenti që nga viti 2000, përveç katër viteve si kryeministër për shkak të një kufiri prej dy mandatesh të vendosur nga kushtetuta ruse.

Që atëherë, ai ka ndryshuar rregullat për t’i dhënë vetes një listë të pastër për të kandiduar përsëri në 2024 duke “kaluar përsëri në zero” mandatet e tij të mëparshme. Kjo do të thotë se ai mund të kandidojë edhe për një mandat tjetër gjashtëvjeçar në vitin 2030, kur do të mbushë 78 vjeç. Gjatë kohës së tij në detyrë, Vladimir Putin ka forcuar në mënyrë metodike kontrollin e tij mbi pushtetin, kështu që asnjë kërcënim real për sundimin e tij nuk ekziston më.

Kritikët e tij më të hapur janë ose të vdekur, në burg ose në mërgim. Megjithatë, Kremlini mbeti i vendosur për t’i dhënë një pamje legjitimitet procesit zgjedhor të Rusisë. Edhe pse nuk kishte asnjë dyshim për rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve, autoritetet dukej se u interesuan shumë për një pjesëmarrje të lartë, që do të paraqitej si dëshmi e mandatit të tij popullor. Pjesëmarrja në zgjedhjet e fundit në 2018 ishte zyrtarisht 68%, por vëzhguesit ndërkombëtarë raportuan disa raste të mbushjes së kutive. Këtë vit, votimi ishte më i lehtë se kurrë më parë, duke përfunduar të dielën, dhe pjesëmarrja vlerësohet në më shumë se 74%.

Në pjesët e Ukrainës së pushtuar që Rusia i quan “rajonet e saj të reja”, qendrat e votimit u hapën 10 ditë para ditës së zgjedhjeve dhe mediat sociale ishin të mbushura me reklama që u bënin thirrje njerëzve të shkonin të votonin. Votuesve iu dha një zgjedhje e kandidatit, ose më mirë në dukje të një të tilli.

Duke iu bashkuar udhëheqësit të Rusisë në votim ishte Nikolai Kharitonov , që përfaqësonte Partinë Komuniste, e cila mbetet partia e dytë më e popullarizuar e Rusisë, më shumë se 30 vjet që nga rënia e Bashkimit Sovjetik.

Ajo merr mbështetjen e saj nga një bazë e vogël por besnike e atyre nostalgjikëve për të kaluarën e tyre sovjetike. Dy kandidatët e tjerë ishin Leonid Slutsky i LDPR-së nacionaliste dhe Vladislav Davankov i Popullit të Ri, gjoja një parti liberale, pro-biznesit. Pavarësisht pozicioneve të tyre shumë të ndryshme politike, të tre mbështetën gjerësisht politikat e Kremlinit – dhe asnjë nuk kishte asnjë shans kundër presidentit aktual.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts