Bota

Kili, të paktën 19 të vdekur ndërsa zjarret afrohen në zonat qendrore me popullsi të dendur

kili te pakten 19 te vdekur ndersa zjarret afrohen ne zonat qendrore me popullsi te dendur
kili te pakten 19 te vdekur ndersa zjarret afrohen ne zonat qendrore me popullsi te dendur

Zjarret intensive të pyjeve që digjen rreth një zone me popullsi të dendur të Kilit qendror kanë lënë të paktën 19 persona të vdekur dhe kanë shkatërruar rreth 1,100 shtëpi, thanë zyrtarët.

Sipas Ministres së Brendshme të Kilit, Carolina Tohá, gjithsej 92 zjarre pyjore po digjen aktualisht në rajonet qendrore dhe jugore të vendit, të përkeqësuara nga temperaturat jashtëzakonisht të larta këtë javë.

Zjarret më fatale janë të përqendruara në rajonin e Valparaiso, duke bërë që zyrtarët të këshillojnë banorët të mos evakuojnë shtëpitë e tyre për të lehtësuar kalimin e automjeteve të urgjencës, përfshirë kamionët e zjarrfikësve dhe ambulancat.

Tohá nuk dha asnjë detaj për 19 personat e vrarë.

Ajo tha se dy zjarre pranë qyteteve Quilpué dhe Villa Alemana kishin djegur të paktën 8,000 hektarë (19,770 hektarë) që nga e premtja. Një nga zjarret po kërcënonte qytetin turistik bregdetar të Viña del Mar, ku disa lagje tashmë janë prekur keq.

Në Villa Independencia, një lagje në skajin lindor të qytetit, disa blloqe shtëpish dhe biznesesh u shkatërruan. Makinat e djegura me xhamat e thyer ishin rreshtuar në rrugë, të cilat ishin mbuluar me hi.

“Kam qenë këtu për 32 vjet dhe kurrë nuk e imagjinoja se do të ndodhte kjo”, tha Rolando Fernández, një nga banorët që humbi shtëpinë e tij. Ai shpjegoi se e pa zjarrin që digjej në një kodër aty pranë të premten pasdite. Brenda 15 minutash zona u përfshi nga flakët dhe tymi, duke i detyruar të gjithë të vrapojnë për të shpëtuar jetën.

“Kam punuar gjithë jetën time dhe tani kam mbetur pa asgjë,” tha Fernández.

Tre strehimore janë ngritur në rajonin e Valparaiso-s dhe 19 helikopterë dhe më shumë se 450 zjarrfikës janë sjellë në zonë për të kontrolluar flakët, tha Tohá. Ekipet e shpëtimit ishin ende duke luftuar për të arritur në lagjet më të prekura, tha ajo.

Zjarret po digjen në malet që janë të vështira për t’u arritur dhe kanë prekur lagjet që janë ndërtuar në mënyrë të pasigurt në skajin e Viña del Mar.

Zyrtarët kanë raportuar edhe për ndërprerje të energjisë si pasojë e zjarrit. Tohá tha se në rajonin e Valparaíso, katër spitale duhej të evakuoheshin si dhe tre shtëpi pleqsh për të moshuarit. Zjarri shkatërroi gjithashtu dy terminale autobusësh, tha ministrja e brendshme.

Modeli i motit El Niño ka shkaktuar thatësira dhe temperatura më të nxehta se zakonisht përgjatë perëndimit të Amerikës së Jugut këtë vit, duke rritur rrezikun e zjarreve në pyje. Në janar, më shumë se 17,000 hektarë (42,000 hektarë) pyje u shkatërruan në Kolumbi nga zjarret që pasuan disa javë mot të thatë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts