Bota

Kina bën thirrje për bisedime paqeje për krizën në Ukrainë

kina ben thirrje per bisedime paqeje per krizen ne ukraine
kina ben thirrje per bisedime paqeje per krizen ne ukraine

Një i dërguar kinez u bëri thirrje palëve në krizën në Ukrainë që të fillojnë bisedimet e paqes në një datë të hershme.

Me luftimet ende në vazhdim, rreziku i përhapjes vazhdon të shfaqet. Një ditë më shumë konflikti sjell një element më shumë rreziku për botën. Një ditë më parë për bisedimet e paqes do të thotë një ditë më parë për paqen. Paqja është një çështje urgjente dhe një çështje e pritshmërisë publike, tha Geng Shuang, zëvendës përfaqësuesi i përhershëm i Kinës në Kombet e Bashkuara.

Për çështjen e Ukrainës, Kina gjithmonë ka mbajtur qëndrimin se sovraniteti dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të respektohen, qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së duhet të mbështeten, shqetësimet legjitime të sigurisë të të gjitha vendeve të merren seriozisht dhe të gjitha përpjekjet e favorshme për zgjidhje politike e krizës të mbështetet, i tha ai Këshillit të Sigurimit.

“Ne përsërisim thirrjen tonë ndaj palëve në konflikt që të demonstrojnë vullnet politik, të takohen me njëri-tjetrin në gjysmë të rrugës, të ndërtojnë konsensus, të pushojnë luftimet dhe të fillojnë bisedimet e paqes në një datë të hershme,” tha Geng. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar të shtojë përpjekjet diplomatike për të krijuar kushte për de-përshkallëzimin e situatës dhe arritjen e një zgjidhjeje politike.

Kina ka mbajtur gjithmonë një pozicion objektiv dhe të paanshëm dhe ka marrë pjesë në promovimin e bisedimeve të paqes. Kina mbështet mbajtjen në kohën e duhur të një konference ndërkombëtare të paqes që njihet si nga Rusia ashtu edhe nga Ukraina dhe një që siguron pjesëmarrjen e barabartë të të gjitha palëve në diskutimin e plotë të të gjitha planeve të paqes, tha ai.

“Kina është e gatshme të sigurojë kushtet e nevojshme për Rusinë dhe Ukrainën që të angazhohen në negociata dhe do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në promovimin e një zgjidhjeje politike të krizës”, tha Geng.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts