Bota

Kroacia do të marrë 8 helikopterë Blackhawk pas marrëveshjes me SHBA-në

kroacia do te marre 8 helikoptere blackhawk pas marreveshjes me shba ne
kroacia do te marre 8 helikoptere blackhawk pas marreveshjes me shba ne

Kroacia do të marrë tetë helikopterë Blackhawk si rezultat i një marrëveshjeje të nënshkruar me SHBA-në, mes përpjekjeve të vendeve të Ballkanit për të forcuar ushtritë e tyre, konfirmoi media shtetërore.

Kroacia, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, i ka dhënë Ukrainës një pjesë të arsenalit të saj, duke përfshirë helikopterët e kohës sovjetike.

Ministri kroat i Mbrojtjes Ivan Anusic tha: “Ky është një moment i madh dhe i rëndësishëm për forcat e armatosura dhe për të gjithë Kroacinë , si dhe një konfirmim i partneritetit dhe bashkëpunimit të shkëlqyer me Shtetet e Bashkuara.”

Megjithatë, tetë helikopterët Blackhawks do të dorëzohen në vitin 2028.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts