Bota

SHBA dërgon përforcime ushtarake në bazat e veta në Siri

shba dergon perforcime ushtarake ne bazat e veta ne siri
shba dergon perforcime ushtarake ne bazat e veta ne siri

Ushtria amerikane ka dërguar përforcime ushtarake shtesë në bazat e saj në provincat al-Hasakah dhe Deir ez-Zor, të Sirisë lindore.

Një karvan i forcave të SHBA hyri në Al-Hasakah gjatë natës përmes kalimit kufitar Al-Waleed midis Irakut dhe Sirisë, thanë burimet.

Karvani, i përbërë nga 40 automjete, duke përfshirë pesë automjete luftarake Bradly, arriti bazat e SHBA në zonat nën pushtimin e PKK/YPG në zonat rurale Deir ez-Zor, duke përfshirë fushat e naftës Omar, thanë burimet.

SHBA kishte dërguar katër karvane përforcimesh ushtarake në bazat e saj në Al-Hasakah dhe Deir ez-Zor në janar dhe shkurt.

Që nga viti 2015, forcat amerikane në Siri kanë trajnuar mijëra terroristë të YPG/PKK në bazat e tyre ushtarake në rajon nën pretekstin e luftës kundër terrorizmit.

SHBA u ka siguruar gjithashtu terroristëve të YPG/PKK sasi të mëdha armësh dhe pajisjesh luftarake.

Në tetor 2019, gjatë shtytjes ndërkufitare antiterror të Türkiye, Operacioni Pranvera e Paqes, forcat amerikane u tërhoqën nga zona për të përforcuar praninë e tyre rreth puseve të naftës në verilindje të Sirisë.

Siria është mbërthyer në një luftë civile të egër që nga fillimi i vitit 2011 kur regjimi i Bashar al-Asadit goditi protestat pro-demokracisë me egërsi të papritur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts