Bota

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Kolumbisë njofton masa të reja për të reduktuar konsumin e ujit pasi moti i thatë vazhdon

kryebashkiaku i kryeqytetit te kolumbise njofton masa te reja per te reduktuar konsumin e ujit pasi moti i thate vazhdon
kryebashkiaku i kryeqytetit te kolumbise njofton masa te reja per te reduktuar konsumin e ujit pasi moti i thate vazhdon

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Kolumbisë njoftoi masa të reja për të reduktuar konsumin e ujit në qytetin me tetë milionë banorë, ku thatësira ​​ ka shtyrë tashmë zyrtarët të racionojnë ujin në shumicën e lagjeve dhe Kërkojuni banorëve të ndryshojnë zakonet e tyre të dushit.

Në një deklaratë të transmetuar nga mediat lokale, kryetari i bashkisë së Bogotas, Carlos Fernando Galán tha se shtëpitë që përdorin më shumë se 22 metra kub ujë në muaj do të duhet të paguajnë tarifa shtesë. Ai gjithashtu kërcënoi se do të vendoste gjoba deri në 300 dollarë për njerëzit që lajnë makinat e tyre në rrugë ose kryejnë aktivitete të tjera që konsiderohen si humbje uji.

Kryebashkiaku tha se autobusët e qytetit, të cilët zakonisht lahen çdo ditë, tani do të lahen vetëm një herë në javë. Për arsye të shëndetit publik, brendësia e autobusëve do të duhet ende të pastrohet çdo ditë.

“Ne kemi filluar të reduktojmë konsumin e ujit, por ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për të arritur qëllimet tona,” tha Galán.

Racionimi i ujit është i rrallë në Bogota, një qytet që ndodhet në një zonë të lagësht të maleve veriore të Andeve dhe është i rrethuar nga pyje reje dhe fusha të gjelbërta smeraldi .

Por moti disamujor i thatë, i shkaktuar nga fenomeni i motit El Niño, ka destabilizuar rezervuarët e qytetit dhe ka çuar në zjarre pyjore në janar.

Burimi kryesor i ujit në Bogota, Sistemi i Rezervuar i Chingaza, aktualisht është plot 15%, niveli i tij më i ulët ndonjëherë. Ekspertët kanë paralajmëruar se nëse reshjet nuk kthehen në zonë, rezervuarët e saj mund të mbeten pa ujë brenda dy muajsh.

Përballë kësaj situate, zyrtarët në Bogota javën e kaluar krijuan një sistem racionimi të ujit që e ndan qytetin në nëntë zona. Çdo zonë ndërpritet nga furnizimi me ujë për 24 orë, me rotacion.

Galán tha se që nga fillimi i sistemit të racionimit të enjten, konsumi i ujit në qytet ka rënë në 16.01 metër kub në sekondë, nga 17.84 metra kub për sekondë. Por kryebashkiaku tha se konsumi i ujit në qytet duhet të bjerë në 15 metër kub në sekondë në mënyrë që rezervuarët të rikuperohen.

Gjatë ditëve të fundit, zyrtarët e qytetit u kanë kërkuar gjithashtu banorëve të përdorin më pak ujë, duke kufizuar dushin e tyre në pesë minuta dhe duke mbyllur çezmat e tyre ndërsa lajnë dhëmbët.

Kryebashkiaku sugjeroi gjithashtu që banorët e kryeqytetit të ndalojnë dushin në baza ditore, siç është zakon në Kolumbi, veçanërisht kur nuk duhet të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Ne jo vetëm që do të reduktojmë konsumin përmes racionimit, por edhe duke ndryshuar sjelljen tonë”, tha Galán.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts