Bota

Kryeministri Tusk paralajmëroi rrezikun për luftë me Rusinë, Presidenti polak “qetëson ujërat”: Nuk do të sulmohemi!

kryeministri tusk paralajmeroi rrezikun per lufte me rusine presidenti polak qeteson ujerat nuk do te sulmohemi
kryeministri tusk paralajmeroi rrezikun per lufte me rusine presidenti polak qeteson ujerat nuk do te sulmohemi

Polonia nuk ka gjasa të sulmohet nga Rusia në të ardhmen e afërt, tha presidenti Andrzej Duda në një intervistë për një gazetë polake të botuar të hënën. Komentet e tij vijnë pasi disa zyrtarë polakë pretenduan se vendi po përballet me një kërcënim të afërt nga Moska.

I pyetur për mundësinë e një sulmi rus ndaj Polonisë brenda disa viteve të ardhshme, Duda i tha Dziennik Gazeta Prawna se “është e pamundur të thuhet se nuk ka fare kërcënim”, duke pretenduar se Moska synon të sjellë shtetet baltike dhe vende të tilla si Bullgaria, Rumania, Sllovakia dhe Republika Çeke në sferën e saj të ndikimit.

Në të njëjtën kohë, presidenti polak sugjeroi se kërcënimi i një ofensive aktuale ruse ishte “jorealist” dhe se nëse Varshava “përgjigjet siç duhet sot dhe krijon potencialin për t’i rezistuar agresionit”, vendi nuk do të sulmohej.

Kryeministri polak Donald Tusk u shpreh muajin e kaluar se Evropa ka hyrë në një “epokë të paraluftës” dhe se mundësia e një lufte gjithëpërfshirëse nuk mund të përjashtohej më. Një numër i politikanëve të tjerë perëndimorë kanë sugjeruar në mënyrë të ngjashme muajt e fundit se Rusia po planifikon të sulmojë NATO-n.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts