Bota

Laosi merr mbi 650,000 doza të vaksinave të fruthit dhe rubeolës

laosi merr mbi 650000 doza te vaksinave te fruthit dhe rubeoles
laosi merr mbi 650000 doza te vaksinave te fruthit dhe rubeoles

Laosi ka marrë mbi 650,000 doza të vaksinave të fruthit dhe rubeolës (MR) për të ndihmuar në mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së dy sëmundjeve.

Dhurimi nga Gavi, Aleanca e Vaksinave, synoi mbi 600,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç, sipas një raporti të lëshuar të enjten nga Qendra e Informacionit dhe Edukimit për Shëndetin nën Ministrinë e Shëndetësisë së Laos.

Phonepaseuth Ounaphom, drejtor i përgjithshëm i Departamentit të Higjienës dhe Promovimit të Shëndetit nën Ministrinë e Shëndetësisë së Laos, tha se vaksinat e dhuruara do të ndihmojnë në shpëtimin e jetëve të fëmijëve në vend.

Vaksina MR do të administrohet nga Ministria e Shëndetësisë e Laos me mbështetjen e UNICEF-it, Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerëve të tjerë të zhvillimit.

Përfaqësuesi i OBSH-së në Laos, Ying-Ru Lo, tha se fruthi dhe rubeola janë sëmundje shkatërruese. Shpërthimet e fundit të fruthit në vende të tjera kanë parë që fëmijët e pavaksinuar të vdesin në shifra tragjike.

Ajo shtoi se vaksinimi është një nga mënyrat më efektive për të përmirësuar shëndetin dhe mirëqenien e fëmijëve dhe familjeve të tyre.

“OBSH, së bashku me partnerët tanë, është krenare të mbështesë përpjekjet e qeverisë Lao për vaksinimin, duke përfshirë dhurimin e vaksinës kundër fruthit dhe rubeolës,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts