Bota

Parlamenti i Pakistanit do të zgjedhë kryeministrin e ri më 3 mars

parlamenti i pakistanit do te zgjedhe kryeministrin e ri me 3 mars
parlamenti i pakistanit do te zgjedhe kryeministrin e ri me 3 mars

Parlamenti i Pakistanit do të zgjedhë kryeministrin e ri të vendit për një mandat pesëvjeçar më 3 mars, sipas planit të lëshuar nga sekretariati i Asamblesë Kombëtare.

Dokumentet e nominimit për zgjedhjen e kryeministrit do të merren të shtunën, ndërsa votimi do të mbahet të dielën në Islamabad.

Një koalicion i udhëhequr nga Lidhja Muslimane e Pakistanit-Nawaz (PML-N) ka emëruar Shehbaz Sharif, ish-kryeministrin dhe kreun e PML-N, si kandidatin e tij për postin e lakmuar për një mandat të dytë.

Ndërsa, Tehreek-e-Insaf (PTI) pakistaneze e ish-kryeministrit të burgosur Imran Khan ka vendosur organizatorin kryesor të saj Omar Ayub Khan si kandidatin e saj për postin e lakmuar.

Një kandidati i nevojiten 169 vota në parlamentin prej 336 anëtarësh për t’u zgjedhur kryeministër.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts