Bota

Lirohet pas 8 mujsh pëllumbi, dyshohej se ishte spiun!

lirohet pas 8 mujsh pellumbi dyshohej se ishte spiun
lirohet pas 8 mujsh pellumbi dyshohej se ishte spiun

NjĂ« pĂ«llumb, qĂ« dyshohej se ishte pĂ«rdorur nga Kina pĂ«r spiunazh, Ă«shtĂ« liruar pas tetĂ« muajsh nĂ« “paraburgimin” policor nĂ« Mumbai tĂ« IndisĂ«.

Pëllumbi i akuzuar u lirua nga Spitali Bai Sakarbai Dinshaw Petit për Kafshët, por vendndodhja e tij aktuale nuk dihet.

Ai u kap në maj 2023, në një port në periferinë Chembur të Mumbait me dy unaza të lidhura në këmbët e tij me fjalë që dukej se ishin kineze, gjë që bëri që policia të dyshonte se po spiunonte për Kinën.

Zogu u dërgua në spitalin e kafshëve për kujdestari, derisa u zbulua në janar se ishte në të vërtetë një pëllumb garash në ujë të hapur nga Tajvani, i cili ishte arratisur dhe fluturoi në Indi.

Kjo nuk ishte hera e parë që një pëllumb arrestohet nga forcat vigjilente të policisë indiane.

Në mars 2023, dy pëllumba spiun të dyshuar u kapën në shtetin lindor të Odishës. Në këmbët e tyre ishte vendosur një aparat fotografik dhe një mikroçip. Dy zogjtë besohet se janë ende nën hetim.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts