Kosova

Lista Serbe reagon pas deklaratave të ndërkombëtarëve: Të verbuar nga dashuria për regjimin antiserb të…

lista serbe reagon pas deklaratave te nderkombetareve te verbuar nga dashuria per regjimin antiserb te
lista serbe reagon pas deklaratave te nderkombetareve te verbuar nga dashuria per regjimin antiserb te

Lista Serbe është shprehur e zhgënjyer me reagimin e përfaqësuesve ndërkombëtarë, pasi njoftuan dje se janë kundër votimit të 21 prillit, për largimin e mundshëm të kryetarëve shqiptarë nga katër komunat në veri të Kosovës.

Veçanërisht, Lista Serbe thotë se u zhgënjye me qëndrimin e ambasadorit të Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, të cilin e konsiderojnë si “të verbuar nga dashuria për regjimin autoritar antiserb të Albin Kurtit.

“Lista Serbe dhe populli serb janë të zhgënjyer me qëndrimin e përfaqësuesve ndërkombëtarë, sidomos me qëndrimin e ambasadorit gjerman Jorn Rode, të cilet janë verbuar nga dashuria për regjimin autoritar antiserb të Albin Kurtit nuk i shohin të gjitha lëvizjet e njëanshme te Prishtines qe sistematikisht shkelin të drejtat e popullit serb në Kosovë me qëllim spastrimin etnik perfundimtar të serbeve nga vatra shekullore”, thuhet në reagimin e partisë së dirigjuar nga Beogradi.

Lista Serbe thekson atë që kryetari i saj, Zlatan Elek e tha dje në një konferencë për media, se një votim i tillë është “i pamundur” dhe “jo i realizueshëm”, pasi sipas kësaj partie, i lë në pushtet kryetarët shqiptarë.

Ambasadorit Rohde, Lista Serbe i thotë se “është i informuar mirë për të gjitha pengesat dhe kurthet në procesin e sipërpërmendur”.

Lista Serbe ka shkruar disa pyetje që nisin me atë se “çfarë bënë përfaqësuesit e respektuar të QUINT-it për të sjellë de-përshkallëzimin e situatës në terren, siç premtuan në qershor në Këshillin Europian?” dhe “lidhur me respektimin e marrëveshjes së Brukselit dhe formimin e Asociacionit të Komunave Serbe”.

Lista Serbe ankohet se “regjimi në Prishtinë”, mori liberalizimin e vizave, ngriti bashkëpunimin me NATO-n dhe po anëtarësohet në Këshillin e Europës.

“Për shkak se janë verbuar nga ‘demokracia’ e regjimit në Prishtinë, perfaqësuesit ndërkombëtarë nuk janë të gatshëm të shohin gjithë këtë deshmi që si rezultat e patën vendimin tonë të qarte për të mos marrë pjesë në shfaqjet e regjimit të Albin Kurtit”, thuhet në reagimin e Listës Serbe.

Në fund të reagimit, Lista Serbe thotë se “nuk do të ushtrojë presion mbi serbët lidhur me këtë proces”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts