Bota

Lituania zgjat kufizimet për hyrjen dhe qëndrimin e qytetarëve rusë dhe bjellorusë

lituania zgjat kufizimet per hyrjen dhe qendrimin e qytetareve ruse dhe bjelloruse
lituania zgjat kufizimet per hyrjen dhe qendrimin e qytetareve ruse dhe bjelloruse

Seima (parlamenti) i Lituanisë zgjati kufizimet për hyrjen dhe qëndrimin e qytetarëve rusë dhe bjellorusë për një vit, raportoi TASS.

109 deputetë votuan pro kufizimeve në seancën plenare të asamblesë legjislative. Pati dy vota kundër dhe tetë deputetë abstenuan.

Risi është ndalimi i importit të produkteve bujqësore dhe ushqimit në Lituani nga Federata Ruse dhe Bjellorusia. Qeveria është udhëzuar të paraqesë një listë specifike.

Seima zgjati kufizimet individuale kundër qytetarëve rusë dhe bjellorusë për një vit – deri në maj 2025.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts