Bota

Gruaja siriane Ahlam Albashir dënohet me burgim të përjetshëm për sulmin me bombë të vitit 2022 në Stamboll

gruaja siriane ahlam albashir denohet me burgim te perjetshem per sulmin me bombe te vitit 2022 ne stamboll
gruaja siriane ahlam albashir denohet me burgim te perjetshem per sulmin me bombe te vitit 2022 ne stamboll

Një gjykatë turke ka dënuar Ahlam Albashir, një shtetase siriane, me burgim të përjetshëm për një sulm bombë të vitit 2022 që vrau gjashtë persona në rrugën kryesore tregtare të Stambollit.

Gjashtë shtetas turq, dy anëtarë nga tre familje, u vranë në sulmin e 13 nëntorit 2022.

Shpërthimi plagosi gjithashtu rreth 100 njerëz në rrugën e frekuentuar të mbushur me blerës dhe turistë.

Gjykata vendosi gjithsej shtatë dënime të përjetshme për Albashirin, i cili më parë ishte identifikuar nga policia si personi që vendosi bombën.

Rasti përfshinte edhe më shumë se 30 të pandehur të tjerë. Katër prej tyre janë liruar nga burgu të premten, ndërsa gjykata ka urdhëruar që 10 të pandehur të gjykohen veçmas pasi personat nuk janë gjetur.

20 të pandehur të tjerë u dënuan me burgim nga katër vjet deri në përjetësi.

Nga këta 20, gjashtë persona u dënuan me burgim të rëndë të përjetshëm për “prishje të unitetit dhe integritetit të shtetit” dhe “vrasje me dashje”.

Turqia fajësoi militantët kurdë për shpërthimin, duke thënë se urdhri për sulmin në Avenue Istiklal ishte dhënë në Kobani në Sirinë veriore, ku forcat turke kanë kryer operacione kundër një milicie kurde siriane në vitet e fundit.

Ajo milici dhe grupi militant i jashtëligjshëm i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), i cili ka luftuar një kryengritje dekadash kundër shtetit turk, mohoi përfshirjen në sulm.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë.

Stambolli është sulmuar në të kaluarën nga militantë kurdë, islamikë dhe të majtë.

Një valë bombardimesh dhe sulmesh të tjera filloi në mbarë vendin kur një armëpushim midis Ankarasë dhe PKK-së u prish në mesin e vitit 2015.

Më shumë se 40,000 njerëz janë vrarë në konfliktin e PKK me Turqinë që kur grupi militant mori armët në vitin 1984. Ajo konsiderohet një organizatë terroriste nga Turqia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts