Bota

Macron njofton zgjedhje të parakohshme pas rezultateve të sondazheve për PE: Rritja e nacionalistëve është një rrezik për Francën dhe Evropën

macron njofton zgjedhje te parakohshme pas rezultateve te sondazheve per pe rritja e nacionalisteve eshte nje rrezik per francen dhe evropen

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka njoftuar se po shpërndan Asamblenë Kombëtare dhe do të thërrasë zgjedhje të parakoshme më 30 qershor dhe 7 korrik.

macron

Presidenti francez tha se nuk mund të pretendojë se asgjë nuk ka ndodhur. Rezultati i zgjedhjeve të BE-së nuk është i mirë për qeverinë e tij dhe se rritja e nacionalistëve është një rrezik për Francën dhe Evropën.

“Kam vendosur t’ju kthej zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare përmes votimit. Prandaj po shpërndaj Asamblenë Kombëtare. Votimi do të bëhet në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik”, tha ai.

Sondazhet në Francë tregojnë se partia e ekstremit të djathtë Rally National (RN) ka dalë në krye me 31.5% të votave, më shumë se dyfishi i partisë së Rilindjes së presidentit Macron.

Rilindja, e udhëhequr nga Valerie Hayer, u rendit në vendin e dytë me 15.2% të votave, pak përpara socialistëve të tretë me 14.3%.

Pjesëmarrja ishte në një nivel rekord prej 45.3%, sipas Ministrisë së Brendshme franceze – 2 pikë përqindjeje më e lartë se zgjedhjet e mëparshme evropiane të mbajtura në 2019.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts