Bota

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian, ja sa ishte pjesëmarrja në BE

zgjedhjet per parlamentin evropian ja sa ishte pjesemarrja ne be

Zgjedhjet e fundit për Parlamentin Evropian kanë shënuar një rritje të konsiderueshme të partive të ekstremit të djathtë.

1717656585_pe

Sipas The Guardian pjesëmarrja  për këto zgjedhje ka qenë 51%, duke shënuar një rritje të lehtë nga zgjedhjet e mëparshme.

Kujtojmë që këto zgjedhje sollën humbje të thellë Olaf Scholz në Gjermani dhe Emmanuel Macron në Francë, me këtë të fundit që mori vendimin për të shpërndarë Asamblenë Kombëtare dhe thirrur zgjedhje të parakohshme.

Po ashtu në Greqi, “Demokracia e Re” e Mitsotakis fitoi me diferencë të thellë ndaj Syrizas, me Fredi Belerin i cili është kandidati i tretë më i votuar deri më tani.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts