Bota

Malajzia mbështet hakmarrjen e Iranit ndaj Izraelit

malajzia mbeshtet hakmarrjen e iranit ndaj izraelit
malajzia mbeshtet hakmarrjen e iranit ndaj izraelit

Malajzia ka mbĂ«shtetur vendimin e Iranit pĂ«r tĂ« nisur njĂ« sulm me dron ndaj Izraelit nĂ« pĂ«rgjigje tĂ« sulmit ndaj konsullatĂ«s sĂ« RepublikĂ«s Islamike nĂ« Damask. Kryeministri Anwar Ibrahim e pĂ«rshkroi sulmin nga Irani si njĂ« “akt legjitim” ndaj sulmit “barbar” nga Tel Aviv.

NĂ« njĂ« deklaratĂ«, Anwar tha gjithashtu se qeveria ishte e kĂ«naqur tĂ« vinte nĂ« dukje garancitĂ« e dhĂ«na nga qeveria iraniane se nĂ«se ndalonte njĂ« sulm tjetĂ«r nga Izraeli, sulmi me dron do tĂ« ishte reagimi i vetĂ«m i saj. “Ne i bashkohemi tĂ« gjithĂ« botĂ«s sĂ« qytetĂ«ruar pĂ«r t’i kĂ«rkuar regjimit sionist izraelit qĂ« tĂ« mos pĂ«rkeqĂ«sojĂ« njĂ« situatĂ« tashmĂ« jashtĂ«zakonisht tĂ« tensionuar. “Ka shenja tĂ« qarta qĂ« tregojnĂ« se bota nuk ka dĂ«shirĂ« tĂ« shohĂ« njĂ« pĂ«rkeqĂ«sim tĂ« situatĂ«s.”

Deklarata u dha pas një takimi të posaçëm nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare për të diskutuar situatën e rëndë në Lindjen e Mesme. Anwar tha se ndikimi i situatës në Lindjen e Mesme në ekonominë e Malajzisë ka qenë minimal deri më tani, me hapjen e tregut të aksioneve të Kuala Lumpurit pak më të ulët, gjë që pasqyroi tendencat rajonale. Megjithatë, qeveria do të vazhdojë të monitorojë këtë situatë dhe të marrë masa proaktive për të garantuar sigurinë, mirëqenien e të gjithë malajzianëve.

“Interesat e vendit do tĂ« jenĂ« konsiderata jonĂ« parĂ«sore,” tha ai.

Irani lëshoi dhjetëra dronë dhe raketa në Izrael, kjo në hakmarrje ndaj një sulmi izraelit në konsullatën e tij në Damask më 1 prill, ku u vranë shtatë oficerë, duke përfshirë dy komandantë të lartë. Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se Irani lëshoi më shumë se 300 dronë dhe raketa drejt Izraelit, duke plagosur të paktën 12 persona.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts