Bota

Masakra në Moskë, Britania dhe Gjermania dënojnë sulmin, kreu i OKB mesazh qeverisë ruse

masakra ne moske britania dhe gjermania denojne sulmin kreu i okb mesazh qeverise ruse
masakra ne moske britania dhe gjermania denojne sulmin kreu i okb mesazh qeverise ruse

Udhëheqësit perëndimorë kanë dënuar publikisht sulmin në sallën e koncerteve në Moskë, ku të paktën 93 persona u vranë nga persona të armatosur.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar  David Cameron u shpreh se Mbretëria e Bashkuar dënon në termat më të ashpër sulmin terrorist vdekjeprurës në Sallën Crocus pranë Moskës.

“Mbretëria e Bashkuar dënon në termat më të ashpër sulmin terrorist vdekjeprurës në Bashkinë Crocus pranë Moskës. Ne ofrojmë ngushëllimet tona të përzemërta dhe shprehim ngushëllimet tona më të thella për familjet e viktimave të shumta. Asgjë nuk mund të justifikojë një dhunë të tillë të tmerrshme”, u shpreh ai.

Po ashtu edhe kancelari gjerman Olaf Scholz ka dënuar sulmin ndaj pjesëmarrësve të pafajshëm të koncertit në Moskë.

“Ne dënojmë sulmin e tmerrshëm terrorist ndaj pjesëmarrësve të pafajshëm të koncertit në Moskë. Mendimet tona janë me familjet e viktimave dhe të gjithë të lënduarve”, u shpreh kancelari.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, gjithashtu ka folur dhe dënon me “tonet më të forta të mundshme” sulmin terrorist vdekjeprurës të natës së kaluar, sipas zëdhënësit të tij.

Guterres “përçon ngushëllimet e tij të thella për familjet e viktimave, popullin dhe Qeverinë e Federatës Ruse”, shton ai në deklaratën e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts