Bota

Zyrtarët nga Koreja e Veriut dhe Kina takohen në Pekin, zotohen për forcimin e marrëdhënieve mes vendeve

zyrtaret nga koreja e veriut dhe kina takohen ne pekin zotohen per forcimin e marredhenieve mes vendeve
zyrtaret nga koreja e veriut dhe kina takohen ne pekin zotohen per forcimin e marredhenieve mes vendeve

Zyrtarët koreanoveriorë dhe ata kinezë janë takuar këtë javë në Pekin dhe janë zotuar për t’i forcuar lidhjet bilaterale, ka thënë një media koreanoveriore të shtunën, teksa Pheniani synon t’i forcojë lidhjet diplomatike, pas masës së izolimit që ka zbatuar në kohën e pandemisë së koronavirusit.

Në takimin e kësaj jave, Wang Huning, lideri i katërt më me ndikim në Kinë “ka thënë se pavarësisht ndryshimit të situatës ndërkombëtare, miqësia mes dy vendeve, një zgjidhje strategjie mes dy palëve, nuk do të dobësohet asnjëherë”, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve në Korenë e Veriut, KCNA.

Lideri koreanoverior, Kim Jong Un dhe ai kinez, Xi Jinping, janë takuar më herët gjatë këtij viti dhe janë zotuar, po ashtu, për rritje të bashkëpunimit.

Takimi mes zyrtarëve ka ardhur teksa Koreja e Veriut i ka rinisur testimet raketore, duke i tensionuar kështu tensionet me rivalët, sikurse Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut.

Ekspertët e huaj kanë paralajmëruar për veprime të tilla të koreanoveriorëve, dhe ashpërsim të retorikës së luftës, para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në Shtetet e Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts