Kosova

Mbërrin në Kosovë një kontingjent i ri i ushtarëve turk në kuadër të KFOR-it

mberrin ne kosove nje kontingjent i ri i ushtareve turk ne kuader te kfor it
mberrin ne kosove nje kontingjent i ri i ushtareve turk ne kuader te kfor it

KFOR-i ka bërë të ditur se ka arritur në Kosovë një kontingjent i trupave turke që do të zëvendësojë një njësi të trupave italiane të dislokuara më parë. Kështu bëhet e ditur në një njoftim të KFOR-it.

“Dislokimi i kontingjentit turk pasqyron përkushtimin e KFOR-it për të vazhduar ofrimin e një mjedisi të sigurt për të mirën e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme, në përputhje me mandatin e tij të OKB-së bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999.

Është gjithashtu një demonstrim tjetër konkret i angazhimit të vazhdueshëm të NATO-s drejt sigurisë së qëndrueshme në Kosovë dhe stabilitetit në të gjithë Ballkanin Perëndimor”, thuhet në njoftim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts