Bota

Mbrojtja ajrore prej çeliku/ Këto janë sistemet e sigurisë izraelite që ndaluan breshërinë e raketave dhe dronëve iranianë (Video))

mbrojtja ajrore prej celiku keto jane sistemet e sigurise izraelite qe ndaluan bresherine e raketave dhe droneve iraniane video

Izraeli ka disa nga mbrojtjet ajrore më të avancuara në botë dhe sistemet më të avancuara që kanë mbrojtur dhe vazhdojnë të mbrojnë trupat dhe qytetarët e tij nga raketat dhe të gjitha llojet e sulmeve. Mbrojtja ajrore është thelbësore për sigurinë e Izraelit pasi pjesa më e madhe e popullsisë është në distancën e gjuajtjes nga raketat e lëshuara nga Hamasi, Hezbollahu dhe raketat balistike të lëshuara nga Huthi të Jemenit.

Këto mbrojtje janë të shtrenjta, prandaj zyrtarët izraelitë disa muaj më parë ndryshuan buxhetin e vitit 2024 dhe ndanë 15 miliardë dollarë në për shpenzime ushtarake. Ndihma e huaj e SHBA-së për Izraelin Rreth 15% e buxhetit të mbrojtjes të Izraelit vjen nga SHBA. Që nga themelimi i saj në 1948, SHBA i ka dërguar Izraelit rreth 300 miliardë dollarë ndihmë ekonomike dhe ushtarake, duke e bërë atë marrësin më të madh të ndihmës së huaj amerikane.

Pothuajse e gjithë ndihma që SHBA ka dërguar në muajt e fundit ka shkuar për sistemet e saj të avancuara të mbrojtjes dhe pajisjet ushtarake. Por përfshirja e Amerikës në luftën e Izraelit në Rripin e Gazës shihet si e diskutueshme pasi nga njëra anë SHBA ofron ndihmë të kufizuar humanitare për palestinezët në Gaza dhe nga ana tjetër ofron mbështetje ushtarake dhe armë për Izraelin.

[embedded content]

Sistemi më i njohur i mbrojtjes ajrore të Izraelit, Iron Dome  përbëhet nga një rrjet detektorësh radarësh dhe lëshues raketash që përdoren për të kapur zjarrin e armikut , duke përfshirë raketa me rreze të shkurtër veprimi. E vendosur në jug të Izraelit në vitin 2011 pas luftës midis Izraelit dhe Hezbollahut, SHBA-ja asistoi dhe financoi zhvillimin e sistemit të mbrojtjes raketore me rreze të shkurtër veprimi. Ata kontribuan të paktën 1.6 miliardë dollarë në sistemin “Iron Dome” nga 2011 në 2021, plus një miliardë dollarë të tjerë në 2022.

[embedded content]

Shtresa e parë e mbrojtjes

Grafima Bbc Iron Dome
Grafima Bbc Iron Dome

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit deklaruan “që qëllimi i Iron Dome është të mbrojë qytetarët izraelitë nga kërcënimi i vazhdueshëm i raketave duke i kapur ato”. IDF e përshkroi Kupolën e Hekurt me tre mbiemra: “Saktësi, shpejtësi dhe e aftë”. I armatosur me raketa përgjuese “Tamir”, sistemi i mbrojtjes me shumë misione mund të rrëzojë raketat dhe artilerinë e armikut deri në 43.5 milje larg. Sistemi i avancuar i raketave ka një stacion radar që zbulon dhe gjurmon rrugën e raketave armike për t’i kapur ato.

[embedded content]

Raketat gjurmojnë objektivin e tyre me sensorë elektro-optikë dhe shpërthejnë në ajër kur afrohen. Edhe pse “Iron Dome” nuk ka një rekord të përsosur përgjimi, ajo ka kapur shumicën e zjarrit të armikut në hapësirën ajrore izraelite, veçanërisht gjatë periudhave të zjarrit të rëndë nga luftëtarët e Hamasit. Por “Iron Dome” është vetëm një nivel i atij që konsiderohet si një nga sistemet më të avancuara të mbrojtjes ajrore në botë. Raketat kanë një rreze shumë më të madhe se predha, por kanë edhe disavantazhin se janë të shtrenjta. Raketat Tamir të lëshuara nga Iron Dome vlerësohen të kushtojnë rreth 50,000 dollarë secila.

 “David’s Sling”

[embedded content]

Shtresa e mesme e sistemit të mbrojtjes është “David’s Sling”, një sistem i mbrojtjes ajrore me rreze të mesme dhe të gjatë, i krijuar për të kapur raketat e lëshuara deri në 185 milje larg. I njohur gjithashtu si “Shkopi Magjik”, sistemi i gjithanshëm i raketave mbart deri në 12 interceptues. Qendra e tij e komandës dhe kontrollit ofron vlerësimin e kërcënimeve, planet dhe kontrollet e përgjimit, të plotësuar nga radari me shumë misione të sistemit që përdoret për të zbuluar dhe lokalizuar kërcënimet ajrore.

E zhvilluar në bashkëpunim me SHBA-në dhe Izraelin, David’s Sling është “një lojtar qendror në marrëveshjen e mbrojtjes shumështresore të Izraelit”, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit, duke mbështetur shtresat e tjera të sistemit të tij të mbrojtjes ajrore, “duke kundërshtuar raketat e kalibrit të madh, raketat balistike me rreze të shkurtër dhe lloje të tjera të zjarrit të armikut.

[embedded content]

 Sistemi i armëve me shigjeta

Shtresa e sipërme e sistemit të sofistikuar të mbrojtjes ajrore të Izraelit është Arrow-3, i aftë të angazhojë objektiva në distanca më të gjata dhe lartësi më të larta, si dhe të përgjojë më saktë raketat balistike. Interceptori Arrow-3 operon Sistemin Arrow Arrow, sistemi i parë operacional, kombëtar, autonom i mbrojtjes së raketave balistike në botë, sipas Israel Aerospace Industries, kontraktori kryesor AWS. Arrow-3 punon së bashku me paraardhësin e tij, Arrow-2, për të kapur raketa balistike dhe koka të tjera bërthamore duke përdorur një interceptor me dy faza.

[embedded content]

Përgjuesi Arrow-3 “është një raketë e klasit botëror që, së bashku me Arrow-2, zgjeron ndjeshëm aftësitë mbrojtëse të shtetit të Izraelit”, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit. Në nëntor 2023, Izraeli konfirmoi përdorimin e parë operacional të Arrow-3 për të kapur një raketë armike në hyrje të lëshuar nga luftëtarët Houthi nga Jemeni, duke shënuar herën e parë që të tre nivelet e mbrojtjes ajrore të Izraelit po vepronin njëkohësisht. “E gjithë kjo siguron mbrojtje në çdo shtresë të mbrojtjes ajrore dhe lejon mbrojtjen optimale të frontit të brendshëm izraelit”, tha IDF në një deklaratë në atë kohë.

[embedded content]

C-Dome

[embedded content]

Sistemi i mbrojtjes ajrore të Izraelit nuk është i kufizuar në tokë. Vendi ka gjithashtu një version detar të sistemit “Iron Dome”, duke e montuar atë në majë të raketave izraelite. Versioni detar i sistemit të mbrojtjes ajrore, i njohur si C-Dome, është duke u vendosur në korvetat e klasit 6 Sa’ar, katër anije luftarake të ndërtuara gjermane të porositura për marinën izraelite. Përveç C-Dome, anijet Sa’ar 6 janë gjithashtu të pajisura me një armë kryesore Oto Melara Super Rapid 76 mm, e cila është efektive kundër kërcënimeve të ajrit të afërt.

Anije me raketa

[embedded content]

Pas dy vitesh zhvillimi, ushtria izraelite njoftoi se sistemi i mbrojtjes detare u përdor për herë të parë për të kapur një “objektiv ajror të dyshimtë” që hyri në hapësirën ajrore izraelite pranë qytetit Eilat, i cili është objektiv i shpeshtë i rebelëve Houthi të Jemenit. “Brenda natës, për herë të parë në histori, një anije raketore me raketa Sa’ar e IDF-së, Sa’ar 6, kapi me sukses një UAV (avion pa pilot) që ishte afruar nga lindja dhe kishte kaluar në zonën e Gjirit të Eilat,” raportoi IDF. Flota detare izraelite përfshin gjithashtu 11 anije të tjera luftarake përveç katër korvetave të klasit 6 Sa’ar, si dhe pesë nëndetëse të klasit Dolphin.

 SPYDER

[embedded content]

Për të forcuar më tej mbrojtjen e tij ajrore, Izraeli po shqyrton gjithashtu një sistem të ri raketor “të integruar” të quajtur SPYDER, i cili është prodhuar nga kompania izraelite e mbrojtjes Rafael Advanced Defense Systems. Izraeli, në bashkëpunim me Rafael, po teston një konfigurim të ri të sistemit të armëve, duke përfshirë raketat, radarin, sistemin e komandës dhe kontrollit, si dhe teknologjinë e vëzhgimit dhe përvetësimit të objektivave dhe duke i vendosur ato në një automjet me tetë rrota. “SPYDER AiO u zhvillua për të adresuar nevojat kritike operacionale të fushës moderne të betejës dhe ofron një armë fleksibël, autonome, kundërajrore të aftë për vendosje të shpejtë brenda disa minutave, në terren sfidues dhe me kohë të shkurtër reagimi,” sipas një lajmi të Rafael.

Sistemi i raketave të gjitha në një

I projektuar për të mbajtur deri në tetë raketa me bombola, duke përfshirë I-Derby SR, I-Derby ER dhe Python-5 SR, mund të angazhojë deri në katër objektiva njëkohësisht, me një rreze maksimale deri në 24, 8 milje dhe deri në 7.4 milje lartësi, sipas buletinit. Në janar, Ministria izraelite e Mbrojtjes njoftoi një test të suksesshëm të konfigurimit të ri të sistemit të armëve, i cili është i aftë të përgjojë dronët, avionët, raketat e lundrimit dhe balistike, si dhe municionet precize.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts