Bota

Me kë do të shkëmbehej Alexei Navalny dhe cilat shtete kishin hyrë në bisedime

me ke do te shkembehej alexei navalny dhe cilat shtete kishin hyre ne bisedime
me ke do te shkembehej alexei navalny dhe cilat shtete kishin hyre ne bisedime

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania po kishin diskutime të hershme për një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve me Rusinë që do të përfshinte Alexei Navalny kur ai të vdiste, ka thënë një zyrtar perëndimor i njohur me diskutimet.

Zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, tha se diskutimet kishin qenë në fazat e hershme kur kritiku i Putinit vdiq në burg më 16 shkurt.

Më herët, Maria Pevchikh, një aleate e Navalny, tha se ai u vra sepse do të shkëmbehej në një shkëmbim të burgosurish. Ai ishte vendosur të shkëmbehej me një vrasës me pagesë rus të profilit të lartë, tha ajo – duke iu referuar Vadim Krasikov.

Krasikov është në një burg gjerman, duke vuajtur një dënim të përjetshëm për vrasjen e disidentit çeçen të lindur në Gjeorgji, Zelimkhan Khangoshvili në një park të Berlinit në vitin 2019.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts