Bota

Më shumë se 280 fëmijë janë rrëmbyer në Nigeri nga grupi separatist i Boko Haram

me shume se 280 femije jane rrembyer ne nigeri nga grupi separatist i boko haram
me shume se 280 femije jane rrembyer ne nigeri nga grupi separatist i boko haram

Ekstremistët e dyshuar islamikë kanë rrëmbyer më shumë se 280 fëmijë në qytetin veriperëndimor të Kuriga në Nigeri .

Ndërsa autoritetet fillimisht thanë se më shumë se 100 nxënës u morën peng, drejtori i shkollës i  tha guvernatorit të Kaduna , Uba Sani se numri i të zhdukurve ka arritur në 287.

Ky është rrëmbimi i dytë masiv në vendin e Afrikës Perëndimore në më pak se një javë. “Ne do të sigurojmë që çdo fëmijë të kthehet. Ne po punojmë me agjencitë e sigurisë,” citohet të ketë thënë guvernatori.

Persona të armatosur sulmuan shkollën kur nxënësit ishin në terren për lutjet e mëngjesit rreth orës 8:30 të mëngjesit me kohën lokale. Sipas dëshmitarit okular, një nga studentët u qëllua nga personat e armatosur dhe po merr trajtim në spitalin Birnin Gwari.

“Qeveria po përpiqet me çdo gjë të mundshme me agjencitë e sigurisë për të parë se si mund t’i shpëtojmë ata,” tha Musa, kryetar i këshillit lokal.

Incidenti vjen disa ditë pasi ekstremistët islamikë rrëmbyen të paktën 200 njerëz që po kërkonin dru zjarri, kryesisht gra dhe fëmijë të zhvendosur nga dhuna në Nigerinë verilindore.

Zyrtarët nuk besojnë se dy rastet nuk kanë lidhje. Vendasit fajësuan për incidentin e mëparshëm rebelët ekstremistë të Boko Haram, të cilët nisën një kryengritje në Borno në 2009 duke kërkuar të krijonin interpretimin e tyre radikal të ligjit islamik në rajon.

Sulmi ndodhi në një zonë të kontrolluar nga një fraksion separatist i Boko Haram .

Shumë nga ata që ikin nga dhuna vdekjeprurëse e Boko Haram janë në kampet e zhvendosjes me ndihmë të kufizuar, shpesh duke rrezikuar jetën e tyre për të shkuar në zona me prani të pamjaftueshme sigurie në kërkim të ushqimit dhe druve të zjarrit.

Viktimat e sulmit të fundit kishin lënë disa kampe zhvendosjeje në zonën e këshillit Gamboru Ngala të shtetit Borno, kur u zunë pritë pranë kufirit me Çadin dhe u morën peng, tha OKB. Ngjarja ka ndodhur disa ditë më parë, por detajet po dalin vetëm tani për shkak të aksesit të kufizuar në informacion në zonë.

“Numri i saktë i njerëzve të rrëmbyer mbetet i panjohur, por vlerësohet në mbi 200 persona,” tha në një deklaratë koordinatori humanitar i OKB-së për Nigerinë Mohamed Fall, duke shtuar se disa nga viktimat u liruan më vonë.

Sulmi është një “kujtues i ashpër” se gratë dhe vajzat janë goditur më keq nga konflikti, tha Fall ndërsa bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të viktimave. “Ky akt dhune ndaj qytetarëve tashmë të traumatizuar ofendon njerëzimin tonë të përbashkët”, tha ai.

Të paktën 35,000 njerëz janë vrarë dhe më shumë se dy milionë janë zhvendosur për shkak të dhunës nga grupi Boko Haram dhe një fraksion separatist i mbështetur nga grupi i Shtetit Islamik .

Forcat nigeriane të sigurisë që luftojnë kryengritësit janë tepër të shtrirë pasi luftojnë gjithashtu me dhjetëra grupe të armatosura që sulmojnë komunitetet e largëta në pjesë të tjera të rajonit verior. Krizat i kanë shtuar presionet ndaj presidentit të Nigerisë Bola Tinubu, i cili u zgjodh vitin e kaluar pasi premtoi t’i jepte fund dhunës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts