Bota

Ministrja spanjolle e Mbrojtjes: Nuk mund të harrojmë se Ukraina vazhdon të jetojë në luftë

ministrja spanjolle e mbrojtjes nuk mund te harrojme se ukraina vazhdon te jetoje ne lufte
ministrja spanjolle e mbrojtjes nuk mund te harrojme se ukraina vazhdon te jetoje ne lufte

Ministrja spanjolle e Mbrojtjes Margarita Robles tha se Spanja “do të jetë gjithmonë me Ukrainën”.

Robles e tha këtë gjatë një vizite në familjet e luftëtarëve nga Ukraina, të cilët po pushojnë për disa ditë në rezidencën ushtarake “La Plana” (RMASD) në Castellón, si pjesë e “mbështetjes së vazhdueshme” të Spanjës për Ukrainën, duke përfshirë ndihma humanitare.

“Ne nuk mund të harrojmë se Ukraina vazhdon të jetojë me një luftë brutale,” tha zyrtarja.

Ministrja e Mbrojtjes theksoi rëndësinë e kujtimit se Spanja “është dhe do të jetë gjithmonë” me Ukrainën, e cila vazhdon të jetojë në realitetin e tmerrshëm dhe brutal të luftës, e cila do të mbushë dy vjet së shpejti.

Siç është raportuar, në tetor, Spanja njoftoi se do t’i sigurojë Ukrainës gjashtë lëshues për sistemet e raketave anti-ajrore Hawk dhe municione artilerie 155 mm dhe 105 mm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts