Bota

OBSH: Mbi 8,000 njerëz në Gaza kanë nevojë për evakuim mjekësor

obsh mbi 8000 njerez ne gaza kane nevoje per evakuim mjekesor
obsh mbi 8000 njerez ne gaza kane nevoje per evakuim mjekesor

Më shumë se 8,000 njerëz në Rripin e Gazës kanë nevojë për evakuim mjekësor dhe shumica dërrmuese e tyre kanë lëndime të lidhura me luftën, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

“Nevojitet një transferim i rregullt, i sigurt dhe i qëndrueshëm i pacientëve në Egjipt dhe ndoshta në vende të tjera nëpërmjet Egjiptit,” tha Richard Peeperkorn, përfaqësues i OBSH-së në territoret e pushtuara palestineze në një konferencë për shtyp në Gjenevë përmes lidhjes video.

Peeperkorn tha se 6,000 nga ata njerëz që kanë nevojë për referime kanë lëndime të lidhura me luftën, ndërsa 2,000 kanë kushte të tjera mjekësore.

Që nga fillimi i luftës, ai tha se gjithsej 1243 pacientë, 790 të plagosur dhe 445 të sëmurë së bashku me 1025 shoqërues u dërguan jashtë vendit përmes Rafahut.

“Egjipti dhe shumë vende të tjera kanë ofruar mbështetje për të pranuar pacientë, por një sistem i zbatueshëm nuk është vendosur për referime,” tha ai. “Qasja për pacientët dhe partnerët shëndetësorë në rifurnizimin e spitaleve mbetet jashtëzakonisht sfiduese.”

Lidhur me misionet e OBSH-së në veri të Gazës, përfaqësuesi tha se në janar ishin planifikuar 15 misione, por vetëm tre prej tyre u lehtësuan.

Peeperkorn shtoi se katër misione u penguan për shkak të “rrugëve të pakalueshme”, ndërsa një u shty dhe tetë u refuzuan.

Në misionet në jug, tha ai, nga 11 misionet e planifikuara, katër u lehtësuan, dy u shtynë dhe dy u penguan për shkak të “hapjes me vonesë të postbllokut dhe vonesave të tepërta”, ndërsa tre u refuzuan.

“Mungesa e garancive të sigurisë dhe korridoreve humanitare në Gaza po e bëjnë gjithnjë e më sfiduese kryerjen e sigurt dhe të shpejtë të operacioneve humanitare,” tha ai, duke shtuar: “Mungesa e aksesit të qëndrueshëm në spitale mund të çmontojë sistemin shëndetësor.”

Izraeli ka vrarë më shumë se 27,000 njerëz në Rripin e Gazës në përgjigje të ofensivës ndërkufitare të Hamasit të 7 tetorit, e cila mori jetën e 1,200 njerëzve dhe mori 240 pengje.

Sulmi ushtarak ka shkaktuar shpërngulje dhe shkatërrim masiv dhe ka krijuar kushte për zi buke.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts