Bota

Momente tmerri në teleferikun e mbushur me turistë, viktima e të plagosur. Shihni pamjet nga momenti (Video)

momente tmerri ne teleferikun e mbushur me turiste viktima e te plagosur shihni pamjet nga momenti video
momente tmerri ne teleferikun e mbushur me turiste viktima e te plagosur shihni pamjet nga momenti video

Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë teleferiku u përplas me një shtyllë të thyer dhe u hap. Ngjarja ndodhi në jug të Turqisë. Pasagjerët ranë në tokë pas përplasjes të së premtes në mbrëmje, pasi shtylla mbështetëse u shemb pranë Antalias.

I gjithë sistemi i teleferikut u bllokua ndërsa punonjësit e urgjencës u përpoqën të evakuonin pasagjerët e bllokuar. Një hetim për aksidentin është hapur, tha ministria e drejtësisë. Sipas agjencisë turke të menaxhimit të fatkeqësive dhe emergjencave, gjithsej 128 pasagjerë u shpëtuan nga 16 teleferikët të premten mbrëma në lagjen “Konyaaltı” të Antalias.

Por, zyrtarët thanë se 43 pasagjerë mbetën të bllokuar deri të shtunën në mëngjes. Shtatë helikopterë dhe më shumë se 500 shpëtimtarë, përfshirë alpinistë specialistë, mbetën në vendngjarje të shtunën, tha Ministria e Brendshme turke në një postim në mediat sociale.

Ministri i Shëndetësisë i Turqisë Dr Fahrettin Koca gjithashtu bëri nderimet e tij në X.

“Zoti e mëshiroftë qytetarin tonë që humbi jetën në aksident”, tha ai. “I uroj shërim të shpejtë të plagosurve tanë dhe shërim të shpejtë”, shtoi ai. Teleferiku drejtohet nga Bashkia Metropolitane e Antalias dhe transporton turistët nga plazhi Konyaalti në një restorant dhe platformë shikimi në majën e majës 618 m në Tunektepe. Sipas informacioneve në faqen e saj, teleferiku ka 36 kabina me një kapacitet prej gjashtë personash secila.

[embedded content]

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts