Bota

“Një ekuacion i ri u krijua”/ Lideri i Gardës Revolucionare Iraniane: Do të përgjigjemi drejtpërdrejt nëse Izraeli sulmon interesat ose asetet tona

nje ekuacion i ri u krijua lideri i gardes revolucionare iraniane do te pergjigjemi drejtperdrejt nese izraeli sulmon interesat ose asetet tona
nje ekuacion i ri u krijua lideri i gardes revolucionare iraniane do te pergjigjemi drejtperdrejt nese izraeli sulmon interesat ose asetet tona

Udhëheqësi i Gardës Revolucionare të Iranit, tha se tha se një “ekuacion i ri” u krijua pas sulmit të tij ndaj Izraelit dhe se tani do të përgjigjet drejtpërdrejt sa herë që Izraeli sulmon interesat, pasuritë ose njerëzit e tij.

“Ne kemi vendosur të krijojmë një ekuacion të ri, që është se nëse tani e tutje regjimi sionist sulmon interesat, pasuritë, personalitetet dhe qytetarët tanë, kudo dhe në çdo moment ne do të hakmerremi kundër tyre”, tha Komandanti i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) Hossein Salami për televizionin shtetëror iranian.

“Operacioni “Premtimi i ndershëm” është një shembull i spikatur dhe shumë i qartë i këtij ekuacioni të ri,” shtoi Salami. “Premtimi i ndershëm” ishte emri i sulmit të paprecedentë të Iranit vonë të shtunën, i cili pa drone dhe raketa të lëshuara në Izrael gjatë një periudhe pesëorëshe.

Sulmi shënoi një pikë kthese të re të rrezikshme në konfliktin që po zgjerohet me shpejtësi në Lindjen e Mesme, duke e çuar në shesh luftën e gjatë në hije midis dy palëve dhe duke ngritur mundësinë e një konflikti të plotë rajonal.

SHBA vlerësoi se pothuajse të gjithë dronët dhe raketat – duke përfshirë më shumë se 100 raketa balistike – të lëshuara nga Irani ishin rrëzuar në qiell, pa arritur objektivat. Sipas një zyrtari të lartë të Shtëpisë së Bardhë, asnjë raketë lundrimi nuk u godit dhe asgjë “me vlerë” nuk u sulmua.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts