Bota

Moska këmbëngul sërish: Sulmi në sallën e koncerteve nga shërbimet sekrete ukrainase

moska kembengul serish sulmi ne sallen e koncerteve nga sherbimet sekrete ukrainase
moska kembengul serish sulmi ne sallen e koncerteve nga sherbimet sekrete ukrainase

Sekretari rus i Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev tha sot se “shërbimet speciale ukrainase” ishin pas sulmit terrorist pranë Moskës dhe se “Ukraina është nën kontrollin e Shteteve të Bashkuara”, ndërsa Moska vazhdon përpjekjet e saj të vazhdueshme për të lidhur këtë sulm terrorist me Kievin.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kishin paralajmëruar Kremlinin për sulmin e planifikuar të Shtetit Islamik në Khorasan, kanë hedhur poshtë pretendimet e Moskës dhe kanë thënë se grupi islamik mban përgjegjësinë e plotë për sulmin.

Patrushev, i cili nuk dha detaje të pretendimeve të tij, shtoi se “ambasada ukrainase në Taxhikistan po rekruton luftëtarë”, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Interfax.

Në të njëjtën kohë, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se ka pasur një “rritje të konsiderueshme” në radhët e ushtrisë ruse që nga sulmi terrorist i 22 marsit. Ai beson se këta rekrutë të rinj janë të motivuar nga dëshira për t’u hakmarrë për viktimat e sulmit në Bashkinë e Crocus.

Sipas ministrisë, njerëzit deklarojnë se motivimi kryesor është hakmarrja për viktimat e sulmit.

“Në total, rreth 16,000 civilë kanë nënshkruar kontrata për të marrë pjesë në operacionin special ushtarak (që nënkupton luftën kundër Ukrainës) në dhjetë ditët e fundit”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes të postuar në Telegram.

Fushata e rekrutimit po vazhdon në Rusi përmes rrjeteve sociale. Posterat e rrugëve reklamojnë ushtrinë ruse dhe premtojnë kushte tërheqëse për ushtarët e ardhshëm.

Në të njëjtën kohë, Rusia ka filluar fushatën e saj të rekrutimit pranveror që përfshin dhjetëra mijëra të rinj të moshës nga 18 deri në 30 vjeç.

Kremlini siguron se rekrutët e rinj nuk do të dërgohen në Ukrainë. Megjithatë, fushata vjen në një kohë kur shumë rusë i frikësohen rekrutimit të ri dhe shumë analistë besojnë se Moska do të përpiqet të përdorë sulmin terrorist në qytetin Crocus për të nxitur një rekrutim të ri masiv.

(BalkanWweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts