Shqiperia

Ndarja nga jeta e piktorit Ali Oseku, Basha: Thesar i çmuar i artit pamor kombëtar

ndarja nga jeta e piktorit ali oseku basha thesar i cmuar i artit pamor kombetar
ndarja nga jeta e piktorit ali oseku basha thesar i cmuar i artit pamor kombetar

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu është bashkuar reagimeve pas ndarjes nga jeta të piktorit të njohur Ali Oseku.

Oseku njihet si një prej artistëve më emblematik të artit shqiptar në 50 vitet e fundit. Basha e cilësoi Osekun artistin e paepur.

“Lamtumirë Ali Oseku, njeriu ynë i madh, artisti i paepur dhe i palodhur, i cili së bashku me dimensionin modern i dha pikturës shqiptare universin e një krijimtarie unikale si një thesar i çmuar i artit pamor kombëtar. U prehsh në paqe!”, shkruan Basha.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts