Bota

Netanyahu pas takimit me kryediplomatin britanik: Izraeli do të marrë vendimet e veta sa i përket Iranit

netanyahu pas takimit me kryediplomatin britanik izraeli do te marre vendimet e veta sa i perket iranit
netanyahu pas takimit me kryediplomatin britanik izraeli do te marre vendimet e veta sa i perket iranit

Benjamin Netanyahu i ka thënë Sekretarit të Jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar Lord Cameron se Izraeli do të “marrë vendimet e veta” se si t’i përgjigjet një sulmi iranian. Ai tha se qeveria e tij “do të bënte gjithçka të nevojshme për të mbrojtur veten” gjatë bisedimeve që qeveria britanike kishte shpresuar se do të ndihmonte në parandalimin e përshkallëzimit.

Netanyahu është zotuar vazhdimisht se do të hakmerret ndaj sulmit të paprecedentë me raketa dhe dron në fundjavë. Lord Cameron i tha atij se çdo përgjigje duhet të jetë “e zgjuar” dhe e kufizuar. Duke folur me gazetarët në Jerusalem pas takimit me Netanyahun, Lordi Cameron tha se ishte atje për të “demonstruar solidaritetin tonë” pas sulmit “të tmerrshëm” të Iranit. Ai vazhdoi: “Ne shpresojmë që çdo gjë që Izraeli bën të jetë sa më e kufizuar dhe e synuar dhe sa më e zgjuar që të jetë e mundur.

“Nuk është në interesin e askujt që ne të shohim përshkallëzimin dhe kjo është ajo që ua thamë shumë qartë të gjithë njerëzve me të cilët kam folur këtu në Izrael.”

Pas takimit, kryeministri izraelit tha: “Dua ta bëj të qartë – ne do të marrim vendimet tona dhe shteti i Izraelit do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur veten”. Vërejtjet e Netanyahut do të përforcojnë besimin në kryeqytetet perëndimore se Izraeli do të ndërmarrë veprime kundër Iranit dhe se ka një kufi se sa shpesh ata mund të bëjnë thirrje për përmbajtje. Izraeli është më se i vetëdijshëm për shqetësimet në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara për përshkallëzimin e luftës në rajon. Megjithatë, liderët perëndimorë mund të ngushëllohen nga fakti se liderët izraelitë po përpiqen të shfrytëzojnë mbështetjen diplomatike që kanë fituar pas sulmeve të Iranit. Ka të ngjarë që zoti Netanyahu nuk do të dëshirojë ta shkatërrojë atë aleancë strategjike me një akt përshkallëzues hakmarrjeje që e zhyt rajonin në një luftë në shkallë të gjerë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts