Lifestyle

Njihuni me pemën më të gjatë në botë që jeton rreth 2 mijë vjet

njihuni me pemen me te gjate ne bote qe jeton rreth 2 mije vjet

Druri i kuq gjigant, pemët më të mëdha në botë, po lulëzojnë në Mbretërinë e Bashkuar dhe tani madje i tejkalojnë ato që gjenden në vendin e tyre të lindjes në Kaliforni.

Gjigantët u sollën për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar rreth 160 vjet më parë, dhe një studim i ri sugjeron se ata po rriten me një ritëm të njëjtë me të ngjashmit amerikanë. Rreth 500,000 pemë janë vlerësuar në MB krahasuar me 80,000 në Kaliforni. Megjithatë, ata nuk janë ende aq të gjatë. Në Kaliforni ato mund të arrijnë 90 metra lartësi, por në Britani më e larta është 54.87 m.

Kjo vjen për faktin se pemët e futura janë ende shumë të reja. Druri i kuq gjigant mund të jetojë për më shumë se 2000 vjet, kështu që ka ende shumë kohë që pemët e Mbretërisë së Bashkuar të arrijnë atë lartësi. Druri i kuq gjigant ( Sequoiadendron giganteum ) u sollën për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar nga viktorianët.

Ata ishin simboli përfundimtar i statusit botanik, i mbjellë zakonisht në pronat e mëdha të të pasurve. Ata përdorën skanerë lazer për të matur lartësitë dhe vëllimet e disa prej pemëve.

Studiuesit zbuluan se pemët po rriteshin po aq shpejt sa drurët e kuq gjigantë në shtëpinë e tyre të lindjes në malet e Sierra Nevada. Klima në Mbretërinë e Bashkuar duket se u përshtatet atyre, thotë Dr Wilkes. “Aty ku rriten në Kaliforni, është më e freskët dhe më e lagësht nga sa do ta parashikonit zakonisht të ishte Kalifornia,” shpjegoi ai. “Dhe ne kemi një klimë mjaft të ngjashme këtu – është shumë e lagësht dhe ata kanë nevojë për lagështi për t’u rritur.”

  • foto galeri
  • foto galeri
Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts