Bota

OKB: Izraeli “sistematikisht” bllokon aksesin e ndihmës në Gaza

okb izraeli sistematikisht bllokon aksesin e ndihmes ne gaza
okb izraeli sistematikisht bllokon aksesin e ndihmes ne gaza

Forcat izraelite po bllokojnë “sistematikisht” aksesin e njerëzve në nevojë në Gaza , duke e komplikuar detyrën e dhënies së ndihmës në atë që është bërë një zonë lufte pa ligj, tha OKB.

Është bërë pothuajse e pamundur kryerja e evakuimeve mjekësore dhe shpërndarjes së ndihmave në Gazën veriore dhe gjithnjë e më e vështirë në jug, tha Jens Laerke, zëdhënës i agjencisë humanitare të Kombeve të Bashkuara OCHA.

Të gjitha autokolonat e planifikuara të ndihmës në veri janë mohuar nga autoritetet izraelite në javët e fundit, me të fundit të lejuar në 23 janar, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë .

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, autokolonat e ndihmës janë bllokuar vazhdimisht ose janë vënë nën zjarr.

Laerke vuri në dukje një incident të dielën e kaluar kur një autokolonë, e organizuar bashkërisht nga OBSH dhe Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze (PCRS) , për të evakuuar pacientët nga spitali i rrethuar Al Amal në qytetin jugor të Khan Yunis, u bllokua për orë të tëra.

“Megjithë koordinimin paraprak për të gjithë anëtarët e stafit dhe automjetet me palën izraelite, forcat izraelite bllokuan kolonën e udhëhequr nga OBSH për shumë orë në momentin që u largua nga spitali”, u tha Laerke gazetarëve në Gjenevë.

“Ushtria izraelite i detyroi pacientët dhe stafin të dilnin nga ambulancat dhe hoqi rrobat e të gjithë ndihmësve ”, tha ai, duke shtuar se autokolona, ​​e cila mbante 24 pacientë, mbeti e bllokuar për shtatë orë.

“Tre mjekë ndihmës të PRCS u arrestuan më pas, megjithëse të dhënat e tyre personale ishin ndarë me forcat izraelite paraprakisht,” tha Laerke, duke shtuar se vetëm një ishte liruar deri më tani.

“Ky nuk është një incident i izoluar”, theksoi ai.

” Autokolonat e ndihmave janë vënë nën zjarr dhe u është mohuar sistematikisht qasja tek njerëzit në nevojë.”

Një “lehtësim i pamjaftueshëm për shpërndarjen e ndihmave në të gjithë Gazën do të thotë që punonjësit humanitarë janë subjekt i rrezikut të papranueshëm dhe të parandalueshëm për t’u arrestuar, plagosur ose më keq”, tha Laerke.

Sulmi i Hamasit që shkaktoi luftën rezultoi në vdekjen e rreth 1,160 njerëzve në Izrael, kryesisht civilë, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare.

Militantët morën gjithashtu rreth 250 pengje izraelitë dhe të huaj, 130 prej të cilëve mbeten në Gaza, duke përfshirë 31 të vrarë, sipas Izraelit.

Fushata ushtarake e Izraelit ka vrarë të paktën 29,878 njerëz në Gaza, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit të sunduar nga Hamasi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts