Bota

“Pa ndihmën tonë, Rusia ka avancuar në betejë”, Stoltenberg kritika aleancës: NATO nuk ka mbajtur premtimin ndaj Ukrainës

pa ndihmen tone rusia ka avancuar ne beteje stoltenberg kritika aleances nato nuk ka mbajtur premtimin ndaj ukraines
pa ndihmen tone rusia ka avancuar ne beteje stoltenberg kritika aleances nato nuk ka mbajtur premtimin ndaj ukraines

Mbështetja e pamjaftueshme nga Perëndimi për Ukrainën është arsyeja për përparimet e Rusisë në fushën e betejës, por më shumë ndihma ushtarake për Kievin janë duke u përgatitur, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Përkeqësimi i situatës për Kievin në konfliktin e tij me Moskën ishte një nga temat kryesore të fjalimit të tij të pranimit, në të cilin ai tha se Ukraina “është vendi ku ne po testohemi”.

“Duhet të jemi të sinqertë. Realiteti është se, në muajt e fundit, aleatët e NATO-s nuk kanë ofruar mbështetjen që kemi premtuar”, tha ai. “Për muaj të tërë, SHBA nuk ishte në gjendje të binte dakord për një paketë. Dhe në Evropë, shpërndarja e municioneve është shumë më e ulët se nivelet që ne thamë se do të siguronim.”

Të mërkurën, presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën pas një përplasjeje të gjatë midis demokratëve dhe republikanëve në Kongres. Kjo kishte reduktuar dërgesat e armëve dhe municioneve amerikane me pothuajse gjysmën.

“Këto vonesa kanë pasoja,” pranoi Stoltenberg. Pa ndihmën e mjaftueshme perëndimore, “Ukraina ka mbetur pa armë, duke lejuar Rusinë të ecë përpara në vijën e parë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts