Bota

Pas rezultateve të ulëta, kryeministri bavarez bën thirrje për zgjedhje të parakohshme federale në Gjermani: Scholz të veproj si Macron

pas rezultateve te uleta kryeministri bavarez ben thirrje per zgjedhje te parakohshme federale ne gjermani scholz te veproj si macron

Markus Söder, kryeministri i Bavarisë dhe kreu i Unionit Kristian Social konservator (CSU), një parti motër e Unionit Kristian Demokrat (CDU), ka bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme në Gjermani pas humbjes së tre partive në qeverinë e koalicionit gjerman, Partia Demokratike (SPD), të Gjelbërit dhe Partia Demokratike e Lirë (FDP).

kryeministri bavarez

 “Fakti është se qeveria e koalicionit është votuar dhe Olaf Scholz duhet të bëjë thirrje për zgjedhje të reja si Macron”, tha Söder në televizionin publik gjerman.

Söder ia atribuoi performancën e fortë të Alternativës për Gjermaninë e ekstremit të djathtë pjesërisht vrasjes brutale të një oficeri policie në Mannheim disa ditë përpara zgjedhjeve, nga një 25-vjeçar nga Afganistani, një incident që ndezi një debat emocional kombëtar mbi qeverinë, politikat e imigracionit dhe azilit.

“Më në fund duhet të ketë një ndryshim në politikat e azilit në Gjermani e partitë demokratike të mund të marrin përsëri më shumë vota,” tha Söder.

SPD e kancelarit Olaf Scholz pati performancën e saj më të keqe në zgjedhjet kombëtare që kur partia u themelua më shumë se një shekull më parë, me një 13.9 përqind të parashikuar.

Të Gjelbrit përfunduan humbësit më të mëdhenj të natës, duke fituar vetëm 11.9 për qind, sipas parashikimeve, 8.6 pikë përqindje më pak se zgjedhjet e BE-së të 2019-ës.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts