Bota

Pasojat e kolonializmit/ Komunitetet namibiane kërkojnë kthimin e tokës pas më shumë se një shekulli nga gjenocidi gjerman

pasojat e kolonializmit komunitetet namibiane kerkojne kthimin e tokes pas me shume se nje shekulli nga gjenocidi gjerman
pasojat e kolonializmit komunitetet namibiane kerkojne kthimin e tokes pas me shume se nje shekulli nga gjenocidi gjerman

Komunitetet namibiane të prekura nga roli i Gjermanisë në gjenocidin dhe konfiskimet e pronave në koloninë e saj të atëhershme më shumë se një shekull më parë po bëjnë thirrje për më shumë bisedime për të negociuar kthimin e tokës stërgjyshore tek pasardhësit e tyre.

Gjermania ra dakord në maj 2021 të financojë projekte me vlerë 1.1 miliardë euro gjatë 30 viteve për të kompensuar sekuestrimin e pronave dhe vrasjet e mijëra njerëzve Herero dhe Nama nga forcat koloniale gjermane midis 1904 dhe 1908, pasi fiset u rebeluan kundër gjermanëve. Në vitin 2021, edhe Gjermania e përshkroi zyrtarisht masakrën si gjenocid për herë të parë.

Mutjinde Katjiua, kreu i një fraksioni të Autoritetit Tradicional Ovaherero, vlerësoi presidentin e ndjerë të Namibisë Hage Geingob për negociatat e shpejta me Gjermaninë, por e kritikoi atë për përjashtimin e pasardhësve të komuniteteve të prekura nga bisedimet. Ai tha se ky ishte një devijim nga një rezolutë parlamentare e vitit 2006 që thoshte se negociatat duhet të zhvillohen midis viktimave, komuniteteve të prekura – Herero dhe Nama – dhe qeverisë së dhunuesit.

Komunitetet gjithashtu argumentojnë se çështja e pronësisë së tokës nuk u trajtua në deklaratën e përbashkët të 2021 pasi forcat koloniale gjermane morën tokën stërgjyshore, e cila nuk është kthyer. “Gjermania duhet të vijë në tryezë, të diskutojë me ne, të negociojë me Hereros dhe Namas dhe së bashku ne biem dakord për atë që është e përshtatshme për të riparuar dëmet (e shkaktuara)”, tha Katjiua për Reuters.

“Nëse asgjë nuk funksionon, e vetmja gjë që mund të vëmë dorë është toka sepse ne e dimë se ku është, ne i dimë emrat e lumenjve, ne i dimë emrat e fermave,” shtoi ai. Deklarata e përbashkët iu nënshtrua ratifikimit nga parlamenti namibian, por procesi që është lënë në pritje ndërsa dy qeveritë diskutojnë për ndryshimin e deklaratës së përbashkët, sipas Harald Hecht, kryetar i Forumit të Namibianëve gjermanishtfolës. Ministria e Jashtme në Berlin nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Gjermania, e cila humbi të gjitha territoret e saj koloniale pas Luftës së Parë Botërore, ishte fuqia e tretë më e madhe koloniale pas Britanisë dhe Francës. Megjithatë, e kaluara e saj koloniale u injorua për dekada, ndërsa historianët dhe politikanët u fokusuan më shumë në trashëgiminë e krimeve naziste, duke përfshirë Holokaustin. Negociatat zyrtare me Namibinë filluan në vitin 2015. Njerëzit e bardhë përbëjnë 5% të popullsisë së Namibisë, por kontrollojnë më shumë se 70% të tokës kryesore bujqësore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts